Po zaledwie kilku tygodniach od opuszczenia przez Shopee rynku polskiego wychodzą na światło dzienne kolejne interesujące liczby, które nie do końca były udaną inwestycją. Okazuje się, że Shopee na reklamy nie wydało wspominanych 80 mln złotych, a ponad dwa razy więcej.

Przeżyjmy jeszcze raz jesień 2021 roku, kiedy Shopee zdecydowało się na wejście do Polski. Chyba nie było w tamtym momencie osoby, która w mniejszym lub większym stopniu nie kojarzyłaby tej marki, która zresztą zalewała nas z absolutnie każdej strony internetu i świata offline. Na jaw, wyszły jednak ciekawe rzeczy.

138 mln budżetu reklamowego Shopee

We wcześniejszym artykule Daily Web, na temat budżetów reklamowych, eksperci rynkowi szacowali, że mogło to być nawet 80 mln złotych za niecały rok. Były to szacunki wykonane na bazie danych z domu mediowego. Obecnie Kantar ogłosił, że realne budżety Shopee wynosiły ponad dwa razy więcej.

Na wydatki poza internetem, od stycznia do listopada 2022, Shopee wydało mniej niż Allegro (284 mln), ale więcej niż OLX, Amazon czy Pyszne. Nie oznacza to jednak, że liczba użytkowników przekładała się idealnie na transakcje. Jak pokazują dalsze losy Shopee, można być znanym w całym kraju, a i tak w nim nie przetrwać.

Krótkodystansowa strategia

Eksperci od rynku reklam nie zostawiają suchej nitki na strategii marketingowej marketplace. Oprócz powtarzalnych, irytujących spotów reklamowych i braku pomysłu na dotarcie do użytkowników spoza świata online, Shopee nie miało w sobie za wiele z kreatywności. Sam fakt nucenia pod nosem piosenki z reklamy jest wielkim sukcesem z zakresu budowania świadomości marki, zdecydowanie nie wystarczy jednak do tego, aby budować z sukcesami potężny marketplace na miarę Allegro.

Smutna prawda o Shopee: rekordowe budżety reklamowe wykończyły platformę