Jestem wielkim fanem inicjatyw z pogranicza technologii, które dbają o to, jak produkowany jest sprzęt. Wyzysk, minerały ziem rzadkich czy wreszcie zbytne marnotrawstwo i korupcja to problemy, które zdają się nie istnieć dla większości producentów. Oczywiście jest Fairphone, o którym już wspominaliśmy. To jednak wciąż mało, tym bardziej cieszy mnie pojawienie się kolejnego odpowiedzialnego gracza na rynku.

SHIFT nie walczy na parametry, ale chce być lepszy

Firma SHIFT to rodzinny biznes, który narodził się w Niemczech. Firma nie szuka wielkich inwestorów, nie wchodzi w niejasne kontrakty i w całości próbuje finansować się sama lub w wyniku kampanii społecznościowych. Jej przedstawiciele wiedzą, że to dużo utrudnia i sprawia, że wszystko trwa dłużej. Ma to jednak jedną zaletę — całkowitą kontrolę nad firmą i przesłaniem, które głosi.

SHIFT

„Zrównoważony rozwój, możliwość łatwej naprawy, uczciwość!”

To główne wytyczne firmy. To coś, co z pewnością nie jest ani modne, ani powszechne w dzisiejszym świecie. Jest za to bardzo ważne dla założycieli Shift, którzy w myśl powyższego hasła tworzą swoje produkty.

Co jeszcze wyróżnia urządzenia od SHIFT? Jak podkreślono na stronie to wyjątkowa pasja do szczegółów i minimalistycznego stylu. Kolejna sprawa to dbałość o solidną konstrukcję, telefon nie zepsuje się zaraz po gwarancji, a jeśli jakaś jego cześć ulegnie awarii, będzie się ją dało wymienić szybko, i tanio. Co więcej, będziesz mógł to zrobić sam dzięki instrukcjom i wideo-poradnikom, które opublikowała firma. Wisienką na torcie jest też gwarancja, której nie stracisz, gdy rozkręcisz telefon. Wszystkie potrzebne części, dostępne są w sklepie firmy.

SWIFTmu ekosystem w pełni zintegrowany

Niemiecka firma ma już kilka gotowych produktów z kilku segmentów rynku. Najbardziej ekscytująca jest jednak nowa seria SHIFTmu, która niedługo zadebiutuje na rynku. To w zasadzie ekosystem stworzony z telefonu i tabletu, a w przyszłości również z innych urządzeń.

SHIFTmu

Podstawowym jej elementem będzie telefon, którego podzespoły odpowiadać będą najbardziej zaawansowanym modelom popularnych marek (Qualcomm Snapdragon 865, dużo pamięci RAM oraz spory wyświetlacz). Kolejnym elementem ma być 13-calowy ekran i klawiatura, które będą stanowić rozszerzenie smartfona. Niedawno poinformowano również o rozwoju kolejnego urządzenia. SHIFT13mi to tablet opracowany bezpośrednio z firmą Intel, bazujący na procesorach i5, 16 GB pamięci RAM oraz 500 GB dysku SSD.

SHIFT

Ceny urządzeń w przedsprzedaży to 888 euro za smartfon, 1222 euro za zestaw smartfon z hubem, monitorem oraz klawiaturą. SHIFT13mi dostępny będzie w przedsprzedaży w cenie około 1200 euro. Ceny wszystkich urządzeń wzrosną, gdy zakończy się oferta przedpremierowa. Ostateczny kształt i specyfikacja urządzeń może ulec zmianie. Będziemy was na bieżąco informować, gdy pojawią się nowe szczegóły.

Więcej informacji na oficjalnej stronie producenta.