Z samego Unsplash korzystam w zasadzie w sytuacjach awaryjnych, czyli takich, kiedy brakuje mi tematycznego zdjęcia do wpisu na DailyWeb. Nie jest to sytuacja częsta, aczkolwiek zdarzająca się, zaś większość moich nieskomplikowanych wymagań realizuje naprawdę wydajnie serwis LibreStock, o którym już na DailyWeb pisałem. Otóż jest to agregat serwisów ze zdjęciami opartymi na licencji CC0, czyli do zastosowań komercyjnych i niekomercyjnych.

LibreStock – w końcu ktoś zrobił wyszukiwarkę po wszystkich darmowych stockach

Unsplash.com zyskał oficjalnie numer 5.0 i wygląda na to, że bardzo prężnie się rozwija. To w zasadzie dość ciekawe, tym bardziej, że z serwisu z darmowymi zdjęciami rośnię naprawdę prężny serwis ze zgromadzoną wokół społecznością. Przy okazji przedstawienia nowych, interesujących funkcjonalności, twórcy ogłosili także osiągniecie kamienia milowego, czyli przekroczenia 1 miliarda odsłon, wszystkich swoich zdjęć. Jednego miliarda! Fakt, sam do LibreStock zaglądam systematycznie po kilka razy dziennie w poszukiwaniu odpowiedniego zdjęcia, ale liczba ta pokazuje, że do czynienia mamy z naprawdę intratnym biznesem, który generuje ogromny ruch.

Darmowe zdjęcia stockowe – lista

Twórcy Unsplash przy okazji tej świetnej informacji wprowadzili szereg zmian, które mają jeszcze bardziej urozmaicić serwis. Począwszy od zoptymalizowania i przyspieszenia serwisu, kończąc na takich ciekawych funkcjach jak: Unsplash Local (wspieranie lokalnych społeczności, dzielnie się wiedzą fotograficzną) czy Unsplash Stories, to dzielenia się historiami fotograficznymi. Całość wygląda naprawdę smakowicie i widać, że twórcy mają pomysł na to co zrobić z serwisem, który w swoich korzeniach zaczynał od udostępniania zdjęć.


Przy tej okazji przypominam także, o naszym zestawieniu wszystkich darmowych stocków ze zdjęciami, które aktualizujemy na bieżąco.

Darmowe zdjęcia stockowe – lista