O wprowadzeniu na rynek kryptowaluty od Facebooka spekulowało się już od dłuższego czasu. Teraz Mark Zuckerberg oficjalnie potwierdził: oparty na technologii blockchain projekt Libra wejdzie w życie w 2020 rok

Facebook zakłada, że nowa wirtualna waluta szybko podbije serca jego użytkowników. Libra ma umożliwić łatwe i szybkie przekazywanie pieniędzy, a cały system będzie zupełnie darmowy. Całość ma być tak prosta, jak wysłanie wiadomości w sztandarowym komunikatorze Facebooka – Messengerze. W przyszłości serwis chce wejść we współpracę z największymi firmami internetowymi, umożliwiając tym samym płatności za zakupy produktów i usług dokonywanych online. Co ważne, Libra ma umożliwić anonimowe dokonywanie płatności – jest to informacja szczególnie ciekawa biorąc pod uwagę dotychczasową politykę prywatności firmy.

Facebook wprowadza własną kryptowalutę

Senat USA przyjrzy się Librze

Już w dniu ogłoszenia nowego projektu zastanawiano się, jak do Libry odniosą się poszczególne kraje. Jako pierwsze głos zabrało USA – agencja Reutersa podaje, że planami wprowadzenia Libry ma się zająć specjalny zespół senackiej komisji ds. banków. Kongresmeni mają wątpliwości dotyczące kwestii związanych z prywatnością danych użytkowników i ich bezpieczeństwem. Na 16 lipca bieżącego roku zaplanowano przesłuchanie Davida Marcusa, szefa projektu z ramienia Facebooka. Senatorowie zamierzają poznać jak najwięcej szczegółów związanych z zapowiedzianą kryptowalutą. Agencja podaje, że jeśli wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa okażą się zbyt poważne, to firma może zostać zobligowana do poprawy tych kwestii, co w rezultacie może opóźnić start projektu lub – w bardzo pesymistycznym scenariuszu – nawet całkowite jego zablokowanie.

R E K L A M A

Przypomnijmy, że nowy projekt Facebooka ma wystartować w pierwszej połowie 2020 roku. Jak podaje magazyn I Love Crypto, przewidywana szybkość platformy po uruchomieniu to 1000 transakcji na sekundę i 10 sekundowe finality. W skład konsorcjum zarządzającego Librą na dzień dzisiejszy mają wchodzić takie firmy, jak: Visa, Mastercard, Uber, Lyft, PayPal, Spotify, eBay, Coinbase.