Nastało w końcu to, co było do przewidzenia od dawna. Xiaomi zostało producentem smartfonów numer 1 na rynku globalnym. Jak to się stało, że Samsung tak po prostu oddał pozycję lidera? Wkrótce się tego dowiemy, bo rusza wewnętrzne dochodzenie.

Samsung zdetronizowany przez Xiaomi

Patrząc przez pryzmat ostatnich premier flagowych telefonów obu firm, nie dziwne jest, że Xiaomi przejęło status lidera. Samsungowi od dawna zarzuca się stagnację, z kolei Xiaomi przeciera kolejne szlaki, prezentując coraz to odważniejsze projekty i to udane. Xiaomi Mi 11 Ultra to przecież Samsung S21 Ultra w odrobinę lepszej cenie, a przy tym odrobinę lepszy pod niemal każdym względem. Co więcej, chiński gigant oferuje szybkie ładowanie na miarę 2021 roku, czego nie można powiedzieć o Samsungu, który gdzieś przespał rozwój.

samsung galaxy fold

Linią obrony, a raczej przejęcia ponownie swojego pierwszego miejsca, może być dla Samsunga linia Fold, która na ten moment nie ma szczególnie konkurencji. Nowe modele mamy poznać podczas eventu Samsung Galaxy Unpacked. Nie sądzę jednak, aby Chińczycy długo się przyglądali bezczynnie. Już od długiego czasu otrzymujemy przecieki o urządzeniach składanych od Xiaomi, więc jeżeli Samsung nie obudzi się, straci i ten rynek równie szybko.

Zrzut ekranu 2021 08 09 122839

Jak zatem wygląda teraz sytuacja? Najlepiej obrazuje to powyższy wykres. Jak widać, różnice są niewielkie, ale i trend przemawia za rosnącą przewagą Xiaomi.

Jako ciekawostkę dodam, że Samsung jest dopiero czwartym producentem pod kątem udziału w globalnym rynku smartfonów 5G z wynikiem 12,5%. Apple prowadzi, z udziałem niemal 1/3 rynku (29,8%), Oppo z 15,8%, a Vivo ma 14,3%.

Samsung przeprowadza dochodzenie

Trochę mi się nie chce wierzyć, że nikt w Samsung nie widzi powodu, dla którego zostali zepchnięci ze stołka. Najwidoczniej to, co widzimy my, nie jest oczywiste dla Samsunga, ponieważ podczas regularnych (co pięć lat) przeglądów zarządzania wewnątrz firmy uruchomiono specjalną procedurę dla działu Samsung Mobile, która ma zapewne odpowiedzieć na pytanie „co się stało?”.

Źródła informują, że jest to reakcja na niezadowalające wyniki sprzedaży urządzeń mobilnych, w tym głównie serii S21. Samsung sprzedał tylko 13,5 miliona sztuk Galaxy S21, co oznacza sprzedaż gorszą niż poprzednie modele z serii Galaxy S. Mówi się nawet o tym, że model ten nie osiągnie założonej sprzedaży.

samsung galaxy s21

Samsung w przyszłym tygodniu wprowadzi na rynek kilka nowych produktów, w tym dwa nowe składane modele premium. Czy to wystarczy na powrót? Zobaczymy.

Samsung Galaxy Unpacked już 11 sierpnia! Jak obejrzeć konferencję i czego się spodziewać?