Najnowsze doniesienia mówią o zmianie, która zszokuje każdego użytkownika topowych smartwatchy. Samsung planuje wypuszczenie na rynek inteligentnego zegarka z Wear OS na pokładzie, a nie Tizen jak to miało dotychczas miejsce. Ta zmiana na pewno przyniesie wielu nowych zainteresowanych tym modelem, ale czy przypadkiem też nie straci dotychczasowych użytkowników?

Dlaczego Wear OS to doby pomysł

google

Zacznijmy od tego co mogło Samsunga popchnąć do takiej decyzji. Zaczynając od tej najprostszej – pieniądze. Utrzymanie działu rozwoju oprogramowania Tizen, to koszt, który powinien się zwrócić przy sprzedaży raptem 2 nowych modeli rocznie – Watch i Active. Przerzucenie tej siły roboczej na mniejsze elementy jak nakładka na Wear OS, aplikacje dodatkowe czy przystosowanie Wear OS do konkretnego modelu oznaczać będzie dużo szybszy rozwój tych elementów.

Kolejny argument jest nieco powiązany z powyższym. Wear OS z racji na swoją popularność ma dużo więcej aplikacji w swoim sklepie. To kolejny element, z którego odciążeni będą pracownicy Samsunga, bo przecież teraz podstawowe aplikacje na zegarek jak Alarm, Zdrowie, Pogoda jest specjalnie pisana pod Tizen.

Integracja z każdym telefonem. Wear OS sam w sobie jest kompatybilny z każdym telefonem z Androidem i może być z nim połączony niezależnie od producenta. Co ważne, na każdym z nich ma taką samą, pełną, funkcjonalność. Co więcej duża część aplikacji z telefonu jest automatycznie instalowana na zegarku tak jak to ma miejsce w Apple Watch.

Najważniejsze – Google Pay. To, że zegarki od Samsunga tego nie mają to żart. Niestety Samsung trzyma się swojego Samsung Pay, który w Polsce zwyczajnie nie działa. Niestety znam kilka osób, które właśnie z tego powodu sięgnęły po inne zegarki.

A dlaczego lepszy jest Tizen

gear s3 2

Zacznijmy od najprostszego – brak kontroli nad rozwojem OS. Ta oszczędność w postaci braku własnego działu rozwoju systemu operacyjnego ma swoje ciemne strony. Samsung bowiem staje się odbiorcą i jego kierunek rozwoju nie zawsze może pokrywać się z tym dyktowanym przez Wear OS. Taki stan rzeczy będzie wymagał czasami dodatkowej pracy, aby pewien problem obejść.

Wear OS nie słynie z dobrego zarządzania baterią, Tizen i owszem. Tutaj mógłbym postawić kropkę i zamknąć punkt. Każdy kto miał przyjemność używania zegarka z Wear OS i Tizen, wie dobrze, że Samsung odwalił kawał dobrej roboty by te zegarki działały możliwie długo pomimo bajerów jak kolorowy AOD.

Obrotowy mechaniczny bezel? Ten punkt jest jednym z najczęściej powtarzanym pytaniem na zagranicznych forach. Wear OS na razie nie wydaje się wspierać takiego rozwiązania, a przecież jest to najbardziej rozpoznawalny element zegarków od Samsunga. Myślę, że utrata tej funkcji, byłaby bardzo bolesna dla Samsunga.

Zdążyłem już ten temat omówić ze znajomymi, takie przejście ma swoich przeciwników i zwolenników. Jestem ciekawy szerszej opinii, co o tym sądzicie? Ja, pomimo wielu obaw, czekam na pierwsze informacje o Wear OS na Samsung Watch.