Premiera Galaxy Watch 4, który będzie pracował pod systemem Google, a nie Tizen jak jego poprzednicy, jest coraz bliżej. Wczorajsza premiera One UI Watch, czyli nakładki Samsunga na system urządzeń wearable, tylko to potwierdza.

Prezentacja Samsunga podczas MWC 2021 potwierdziła nasze przypuszczenia o raczej delikatnych zmianach One UI względem oryginalnego Wear OS. Samsung mocno jednak zaznaczył, że celem nie było tworzenie nowej platformy, a dostosowanie obecnej. Podczas wystąpienia dowiedzieliśmy się, że Samsung jest dumny z 3 kroków milowych.

Ekosystem

Jedną z największych bolączek dotychczasowych modeli Galaxy Watch był brak większości aplikacji, nawet tych bardzo popularnych. Nawet jeżeli jakąś znalazłeś, miała ona mniejszą funkcjonalność. System Wear OS wraz z One UI Watch ma dostęp do sklepu Google Play, gdzie już teraz są setki aplikacji.

Powyższy klip wideo pokazuje również, że nakładka One UI Watch nie odbiega zbytnio od dzisiejszego wyglądu Wear OS.

Synchronizacja telefon-zegarek

Samsung największy nacisk przy rozwoju One UI Watch postawił na synchronizację między telefonem a smartwatchem. Ów synchronizacja, poza tym co znamy już z systemu Tizen, ma oferować współdziałanie zainstalowanych aplikacji, podobnie jak to ma miejsce na Apple Watch. Oznacza to, że, instalując aplikację na telefonie, taka sama instaluje się na zegarku, oczywiście o ile takowa jest dostępna na Wear OS.

Samsung pokazał również, w jaki sposób blokowanie połączeń na telefonie lub zegarku przenosi się na inne urządzenie albo jak przebiega synchronizacja stref czasowych pomiędzy urządzeniami.

Projektowanie tarczy

Ostatni punkt jest chyba najważniejszym dla posiadaczy modeli z Tizen. Obawiano się bowiem, że dostępność i jakość tarczy po przesiadce Samsunga na Wear OS będzie słaba. Odpowiadając na te obawy, Samsung zaprezentował nowy zestaw oprogramowania do tworzenia nowych tarcz. Wygląda ono bardzo prosto i powinno być wystarczająco intuicyjne, aby każdy mógł stworzyć swoją tarczę.

Niestety nie wiadomo, czy to narzędzie, pomimo swojej prostoty, będzie ogólnodostępne, czy ograniczone tylko dla zatwierdzonych projektantów.

Muszę przyznać, że im bliżej premiery nowego Galaxy Watch, tym bardziej przekonuje się do pomysłu, że nadszedł w końcu czas na wymianę dotychczasowego Gear S3 Frontier, który czasy świetności ma dawno za sobą.