W zeszłym roku Samsung przywiózł na targi CES wyjątkowy projektor 4K, który pozwalał na projekcję obrazu o przekątnej 130 cali. Samsung Premiere 8K to nic innego jak jego ulepszona wersja – rozdzielczość 8K, przekątna obrazu 150 cali i kilka fajnych funkcji.
Samsung Premiere to seria laserowych projektorów krótkiego rzutu. Muszę się tu przyznać, że nienawidzę tego terminu zaakceptowanego przez rynek (lepiej brzmiało „bliskiego pola”, ale ostatecznie określenie się nie przyjęło). Niemniej dość precyzyjnie określa sprzęt, który należy postawić tuż przy ścianie, na której wyświetlany będzie obraz.
Samsung Premiere 8K podnosi poprzeczkę konkurencji i oferuje jeszcze więcej (i to dosłownie) w kwestii obrazu. Oczywiście nie obejdzie się tu jednak bez pewnych ustępstw.
Samsung Premiere 8K na 150 calach
Samsung dosyć dobrze radzi sobie z kwestią projektorów. Mimo że jeszcze kilka lat temu wydawało się, że firma produkuje ten sprzęt w wyniku konkurencyjnego przymusu, teraz oferta koreańskiego producenta naprawdę zaskakuje. Niestety, ale na materiały 8K możemy liczyć tylko w kilku miejscach.
Seria Premiere to sprzęt, który w pełni może zastąpić telewizor. Posiada piękną, stylową konstrukcję, która świetnie odnajduje się zarówno w ciepłym i przyjemnym mieszkaniu, jak i minimalistycznym lofcie. Technologia potrójnego lasera daje kinową jakość obrazu, a system Acoustic Beam wypełnia angażującym dźwiękiem nawet większe pomieszczenia. Projektor posiada system TizenOS, a więc oferuje ten sam poziom rozrywki co standardowe telewizory (wraz z telewizją DVBT). Wspiera też Apple AirPlay 2 i umożliwia łączność z Bluetooth oraz WiFi z innymi urządzeniami.
Samusng Premiere 8K pozwoli korzystać z serwisów strumieniowej rozgrywki (jak Xbox, Nvidia Now czy Utomik). Dodatkowo można korzystać z możliwości odtwarzania muzyki przy wyłączonej projekcji obrazu. Czymś wyjątkowym jest również funkcja, która pozwala rzucać obraz na wybrane przedmioty i powierzchnię, czyniąc z nich interaktywny wyświetlacz.
Nowościami w wersji 8K jest wyjątkowa rozdzielczość i przekątna rzucanego obrazu, która z rzucana z odległości 12 cali ma aż 150 cali (381 cm). Obraz w peaku sięga do 4000 lumenów (Premiere LSP9T miał 2800 lumenów). Dźwięk realizowany jest za z wykorzystaniem 8.2.2-kanałowego systemu o mocy 100 W (tymczasem LSP9T miał 4.2-kanałowy o mocy 40 W).
Mini projektor Wanbo T2 Max to najlepszy gadżet dla… moich dzieciaków
Warto tu też podkreślić zastosowanie nowego modułu One Connect Box, który po raz pierwszy zaoferuje obsługę WiFi 7. Na rynku zadebiutują jeszcze odświeżone modele w wersjach Premiere 5, Premiere 7 oraz Premiere 9 (uproszczono nazewnictwo).
Więcej oficjalnych wiadomości o dostępności i cenie na polskim rynku spodziewamy się niebawem.