Samsung Galaxy Watch Active 2 zmierzy ciśnienie krwi

Samsung Galaxy Watch Active 2 zmierzy ciśnienie krwi

Opublikowano 28.04.2020 11:16 -


Nowa aplikacja wykorzysta czujniki Galaxy Watch Active 2 i sprawdzi ciśnienie tętnicze pomimo braku możliwości bezpośredniego, fizycznego pomiaru.

Samsung Health Monitor zyskał nawet akceptację ze strony Ministerstwa Bezpieczeństwa Żywności i Leków Korei Południowej jako Software as a Medical Device (SaMD) (ang. oprogramowanie służące za urządzenie medyczne). Połączenie aplikacji i czujników pomiaru tętna oraz EKG, w które wyposażony jest Galaxy Watch Active 2, ma pozwolić na pomiary ciśnienia tętniczego.

Casio G-SHOCK GBD-H1000 to smartzegarek w starym, dobrym stylu

Szybka kalibracja i już

Haczykiem (malutkim), jaki pojawia się przy instalacji aplikacji jest skalibrowanie z pomocą tradycyjnego aparatu do mierzenia ciśnienia krwi. Ma to działać dość łatwo – zakładamy smartwatch oraz aparat, mierzymy ciśnienie, a następnie wpisujemy wyniki pomiaru do zegarka. Czynność kalibracji będziemy musieli powtarzać najrzadziej co 4 tygodnie.

Z “medycznego” punktu widzenia taka aplikacja wydaje się nie do końca pewna. Tradycyjny pomiar ciśnienia krwi odbywa się za pomocą rękawa, który zaciska tętnicę, a następnie otwiera ją i sprawdza jakie ciśnienie krwi było potrzebne do przepływu. Galaxy Watch Active 2 ma się posługiwać czujnikiem tętna analizując częstość bicia serca oraz objętość krwi, a dzięki temu sprawdzając korelację pomiędzy wcześniejszą kalibracją i zmierzonymi wynikami.

Smartwatche znajdą nowych klientów?

Arstechnica zauważa, że na rynku znajduje się smartwatch, który ma nadmuchiwany pasek i mierzy ciśnienie tak jak standardowe aparaty. Omron HeartGuide kosztuje jednak 499 funtów, a do tego nie umywa się do produktu Samsunga w temacie funkcji fitness czy łączności ze smartfonem. Dla osób, których zdrowie mocno opiera się na problemach z ciśnieniem jest to jednak bardzo ważny wynalazek.

Uważajcie! Krótka wiadomość może zawiesić iPhone’a!

Jeśli działanie Samsung Health Monitor będzie faktycznie sprawdzone, to GWA2 może stać się ciekawym prezentem również dla starszych. Wciąż w planach jest uruchomienie funkcji EKG i pomiaru saturacji, a do tego urządzenie przypomina o myciu rąk, sprawdza już jakość snu, tętno, a także wiele rodzajów treningów.

Samsung Health Monitor ma być dostępny w Galaxy Store w trzecim kwartale 2020 roku, aplikacja może wymagać smartfonów Samsung do działania.

Wieści z Rozładowani.pl