Wszystko wskazuje na to, że średniopółkowe oraz budżetowe smartfony Samsung Galaxy A54, A34 i A24 zapoczątkują ciekawy trend, który jest w zasadzie „powrotem do normalności”. Okazuje się bowiem, że moduł fotograficzny rzeczonych urządzeń zostanie pozbawiony zbędnego aparatu. Oto szczegóły.

Seria Galaxy A to ciesząca się sporym zainteresowaniem linia południowokoreańskiego giganta technologicznego. Dla przykładu, Samsung Galaxy A52 5G stał się istnym hitem sprzedażowym, co zawdzięcza między innymi solidnej konstrukcji, przyjemnej stylistyce, wodoszczelności oraz świetnemu ekranowi AMOLED. Fotograficznie również wyglądało to całkiem apetycznie. Z jednym małym szczegółem. Kompletnie zbędny okazywał się sensor do wykrywania głębi, który zresztą chętnie stosowany jest także u konkurencji. Wygląda na to, że Koreańczycy chcą się go pozbyć.

Samsung Galaxy A54, A34 i A24 bez aparatu wykrywającego głębie

Kiedyś sprawa byłą prosta. W smartfonach stosowano jedne obiektyw szerokokątny. Z czasem producenci zaczęli dodawać do niego jednostki ultraszerokokątne, które oferowały (i dalej oferują) niższy poziom jakości. Nie można jednak odmówić im użyteczności. Następnie, inteligentne telefony zyskały teleobiektywy, choć trafiły one głównie do topowych jednostek. W międzyczasie, niektóre firmy zaczęły stosować, najczęściej mizerne, choć nie jest to reguła, aparaty makro. Taki setup zapewniał sporą uniwersalność urządzenia mobilnego pod względem fotograficznym.

R E K L A M A

Samsung Galaxy A54

Użytkownicy pragnęli czegoś jeszcze. Mowa o zdjęciach portretowych oferujących tak zwany efekt bokeh, a raczej jego imitację, niekiedy marną. Spora grupa producentów rozwiązała to software’owo, ale inni postanowili dodać do konstrukcji dedykowany sensor. W zasadzie działanie takiego dodatku nie wprowadzało poprawy jakości i testując setki urządzeń, mogę powiedzieć – to jedno z najmniej przydatnych rozwiązań w smartfonach. Niemniej, w myśl zasady „wincyj aparatóf”, firmy chcąc dogodzić użytkownikom, stosują je do dziś.

Samsung chce z tym jednak skończyć. Najnowsze doniesienia sugerują, że modele Galaxy A54, A34 i A24 nie otrzymają aparatu do wykrywania głębi. To zdecydowanie dobra wiadomość. Kto wie, może za Samsungiem pójdą też inni?

Premiera OnePlus 10T już za kilka dni. Oto, wiemy o smartfonie z OxygenOS 13