Użytkownicy urządzeń Apple od dawna mogą wysyłać sobie pliki w bardzo prosty i szybki sposób. System Android kuleje pod tym względem, mimo iż już kilkukrotnie próbowano wprowadzić taką funkcję – zarówno natywnie jak i z pomocą firm trzecich. Jeden z największych producentów telefonów – Samsung, dołączył właśnie do Mutual Transfer Alliance, projektu szybkiego przesyłania plików dla systemu Android.

Android ma co prawda podobne rozwiązanie pod nazwą Beam. Funkcja miała być zastąpiona przez ulepszony protokół Android Fast Share, który zadebiutował jako Nearby Share, niestety nadal nie jest on dostępny dla wszystkich użytkowników systemu Android 11.

Samsung i inni producenci chcą być jak Apple

Producenci smartfonów, niezadowoleni z obrotu sprawy, wypuszczali własne rozwiązania. To chociażby Oppo Share, Mi Drop (MiShare) czy w końcu Quick Share od Samsunga. Istnieje jednak rozwiązanie, które niedługo mogą połączyć wszystkich producentów i zaoferować uniwersalny sposób przesyłu danych między telefonami. To Mutual Transfer Alliance.

Mutual Transfer Alliance, czyli szybkie przesyłanie danych między telefonami z Androidem

Chińska strona ITTECH oraz wraz za nią GSM Arena poinformowały, że projekt Mutual Transfer Alliance zyskał nowego, wielkiego partnera, którym jest Samsung. Wspomniana organizacja – czy też projekt – od prawie dwóch lat stara się wypracować wspólny protokół szybkiej i prostej wymiany danych. To wszystko w wyniku niezadowolenia z postępu nad podobną funkcją, którą oferował natywnie Android.

Od czasu powstania projektu latem 2019 roku grono firm partnerskich mocno się powiększyło. Początkowo tworzyła je trójka firm – Oppo, Xiaomi oraz Vivo. Obecnie, oprócz Oppo, Xiaomi, Vivo i Samsunga, są to również OnePlus, Meizu, ZTE, Black Shark, HiSense, Asus oraz ich marka własna Republic Of Gamers.

Oczywiście Samsung nie wycofa się z obecnie oferowanego Quick Share, ale jak zauważają redaktorzy GSM Arena, będzie oferował oba standardy równolegle. Niestety Mutual Transfer Alliance nie podaje, kiedy ich rozwiązanie będzie gotowe i czy oferować będzie je każdy z modeli stowarzyszonych producentów.