Do zapowiedzi i takich obietnic gigantów podchodzę zazwyczaj z dużą dawką sceptycyzmu, bo często są to czysto propagandowe zagrywki, a niżeli takie, które mają realnie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Niemniej jednak szansę musimy dać i też tak dzieje się z Samsungiem.

Samsung wprowadza recykling w produktach

Już od tego roku Samsung wprowadza nowe zasady i zmniejsza znacząco ślad węglowy powstający na etapie produkcji urządzeń. Zaczęto od telewizorów, które stanowią jeden z większych obszarów produktowych firmy. Nowe modele zużywają jeszcze mniej energii, do ich stworzenia wykorzystano również materiały odzyskane z innych produktów. Największą jednak zmianą jest nowy pilot, który zasilany jest… energią słoneczną.

Oczywiście nie będziemy zmuszeni wystawiać pilota na ogród, czy też balkon, aby naładować baterie. Wystarczy do tego światło wewnętrzne, a jeśli tego zabraknie (i słońca również) zawsze możemy doładować pilota poprzez USB. Samsung zakłada, że dzięki temu prostemu zabiegowi w ciągu najbliższych 7 lat wyeliminowane zostanie mnóstwo odpadów pochodzących z nawet 100 milionów baterii AAA.

Pralka? Suszarka? Odpady bezpieczne

Idąc dalej, Samsung wprowadza nowe pralki, a także suszarki (z technologią AI Control), które praktycznie w całości wykonane są z materiałów, które później mogą być ponownie wykorzystane. Nie ma więc obawy o utylizację zużytego sprzętu, bo ten będzie rozebrany i wykorzystany na nowo.

Opakowania wielokrotnego użytku

Na zmianach w materiałach do produkcji Samsung nie poprzestaje. Firma postanowiła użyć również papieru z recyklingu do produkcji opakowań dla sprzedawanego sprzętu. Przykładowo pudełka z lodówek, czy równie dużych sprzętów mogą być użyte do zapakowania sprzętu mniejszego. Wprowadzono także specjalny projekt „Ekoopakowanie”, dzięki któremu część z opakowań może być użyte jako domek dla kota, bądź… stolik kawowy.

Kibicuję Samsungowi, gdyż przy tej ilości produktów, które sprzedaje firma, nawet najmniejsze zmiany mogą znacząco pomóc w ekologii i ochronie środowiska. Tekst ten nie jest w żaden sposób sponsorowany przez firmę Samsung, a takie projekty wspieram zawsze.