Nie wiem, czy już mieliście okazję sprawdzić nową wersję Safari na MacOS, ale dla mnie jest to zmiana na plus.

Przeglądarka Safari przeszła ostatnio sporo zmian. Zostały one wprowadzone w związku z premierą nowej wersji iOS 15. W wersji na urządzenia mobilne doszło do kolosalnej zmiany, bowiem pasek wyszukiwania i adresu został przeniesiony na dół ekranu. Jeśli nie wiecie jak przywrócić pasek w Safari na górę, to zapraszamy do naszego poradnika.

Wersja Safari na iOS i iPadOS nie jest jedyną, która dostała nowy wygląd. Firma Apple wypuściła również nową wersję Safari na urządzenia z macOS. Tutaj pasek został oczywiście na górze, ale jest od teraz mocno zmodyfikowany. Dla mnie – na lepsze.

R E K L A M A

Kolorowe zakładki w Safari na macOS

Najważniejsza zmiana to właśnie wspomniany pasek zakładek w górnej części przeglądarki. Ikonki stron są kolorowe, a pomiędzy poszczególnymi kartami pojawiły się małe przerwy. Daje to zdecydowanie więcej przestrzeni, bo nie są one sklejone ze sobą, jak miało to miejsce wcześniej. Duże zamieszanie wywołało jednak pokolorowanie… całej przeglądarki.

Wchodząc np. na stronę, gdzie akcent kładziony jest na kolor żółty – cała górna część przeglądarki Safari przybierze właśnie taki kolor. I nie będzie to jedna karta, a cały pasek nawigacyjny, łącznie z innymi kartami (te mają wtedy inny odcień przykładowo żółtego koloru).

Jak wyłączyć kolorowe zakładki w Safari?

Wszystko można jednak zmienić, podobnie jak to ma miejsce w przypadku mobilnej odsłony przeglądarki.

safari kolorowe zakladki

Mając otwartą przeglądarkę Safari:

  • wybieramy w lewym górnym rogu „Safari”
  • następnie „Preferencje”
  • tutaj przechodzimy do zakładki „Karty”
  • i tam odznaczamy „Pokazuj kolor na pasku z kartami”.

safari kolorowe zakladki wylaczyc

To wszystko.

Jeśli więc nie lubicie zbyt dużej liczby kolorów w swojej przeglądarce, skorzystajcie z powyższych opcji. Apple na szczęście pozostawiło nam możliwość wyboru. To się ceni, aczkolwiek zostaję przy kolorkach. Zawsze to jakaś odmiana po wielu godzinach pracy.