Warto jednak wrócić do początku i dowiedzieć się kilku rzeczy na jego temat z przeszłości. Dzisiaj chciałbym przybliżyć Ci kilka faktów związanych z historią tej kryptowaluty.

Bitcoin, pomimo tego, że ma już 9 lat jest bardzo młody i dynamiczny. Co tydzień można dowiedzieć się czegoś nowego na jego temat. Nowe firmy powstają, inne decydują się na akceptowanie go jako środka płatności. Banki coraz bardziej poważnie do niego podchodzą. Jest to spowodowane właśnie jego popularnością. Historia tej cyfrowej waluty jest dość interesująca. Kasia jakiś czas temu przytoczyła kilka ciekawych informacji. Ja dziś jednak chcę Cię zabrać w podróż do przeszłości i pokazać jak to wszystko wyglądało na przestrzeni lat.

2009

Wartość: jak się dogadasz — nic. W styczniu został wydobyty pierwszy blok. Nagrodą było 50 BTC, a w bloku zaszyta była wiadomość „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.” Interpretację zostawię Tobie. Blok został wydobyty przez anonimowego do dziś Twórcę waluty. Satoshi Nakamoto. Tego samego dnia pewien programista pobiera oprogramowanie Satoshiego. W nagrodę dostaje 10 BTC — jest to pierwsza transakcja w łańcuchu. Nie znana jest wartość 1 BTC, ponieważ transakcje dogadywane były na forach poprzez osoby mające wysłać sobie pieniądze za jakąś rzecz/usługę. Najbardziej znany jest zakup pizzy za 10,000 BTC w pizzerii Papa John’s. Aż do 2010 roku BTC jest wart tyle, ile uzgodnią osoby nim wymieniające się. Nie ma przelicznika, nie ma żadnej giełdy.

2010

Wartość: 0.003$—0.08$ na przestrzeni roku. Otwiera się pierwsza giełda — BitcoinMarket.com. W tym roku wykryto poważny błąd w protokole. Transakcje nie były poprawnie weryfikowane przed dodaniem do łańcucha. Dzięki temu udało się wykonać transakcję na ponad 180 miliardów BTC (maksymalna liczba BTC do wydobycia to 21 milionów), jednak bardzo szybko została ona skasowana z łańcucha, a błąd poprawiono. To był jedyny taki przypadek dziury w zabezpieczeniach jaką wykryto. Na razie. Można zobaczyć, że Bitcoin zaczyna mieć odzwierciedlenie w prawdziwych pieniądzach. Mówi się, że to za sprawą nielegalnych interesów, które zaczęły korzystać z BTC po to oby być anonimowymi. Widać wzrost na przestrzeni roku o kilka tysięcy procent.

2011

Wartość: 1.00$ — 31$. Pojawia się pierwsza bańka, wzrost do 31$ w połowie roku, a potem nurkowanie do 2$. Na koniec roku jednak jest to ponad 100% niż na początku.

Pojawiają się pierwsze organizacje, które akceptują bitcoiny jako formę darowizny. Jedną z nich jest znane wszystkim WikiLeaks. W sieci można napotkać pierwsze virale na temat BTC. Jeśli mówimy o viralach, to wiadomo, że coraz więcej osób jest świadoma istnienia tej kryptowaluty. Jest ona jednak używana także do handlu wszystkim, co nielegalne — od broni po narkotyki i inne, dość dziwne rzeczy. Głównie za sprawą anonimowego marketu: silkroad. Vitalik Buterin jest współzałożycielem Bitcoin Magazine. Jednego z pierwszych miejsc, gdzie mogliśmy poczytać o bitcoinie. Warto zapamiętać jego nazwisko, ponieważ jest on także odpowiedzialny za stworzenie Ethereum.

2012

Wartość: 2$—13$  W tym roku bitcoin zaczyna się pojawiać w mediach. Serwis BitPay podaje, że ma już ponad 1000 handlarzy akceptujących płatności w bitcoinie. Dużo? Mało, jeśli wziąć pod uwagę cały rynek. Z drugiej strony na walutę, która powstała raptem 3 lata wcześniej to ogromna ilość. Powstaje Bitcoin Foundation po to, aby przyspieszyć przyrost liczby miejsc, w których będzie można używać bitcoina. Końcem roku WordPress wprowadza możliwość płatności bitcoinami.

2013

Wartość: 100$—1200$.  Bardzo dynamiczny rok. Wzrosty i spadki spowodowane były głównie działaniami giełd takich jak Mt. Gox. Liczba transakcji w BTC przekracza setki tysięcy. Coinbase informuje, że sprzedał w jednym miesiącu BTC za równowartość 1 mln dolarów. Coraz więksi gracze zaczynają akceptować płatności. Sędzia z Teksasu stwierdza, że bitcoin może być uznawany za walutę lub formę pieniędzy.  Największa nielegalna giełda — silkroad zostaje zamknięta. Przy tej okazji FBI konfiskuje 26,000 BTC — portfel właściciela serwisu. Handlowanie na giełdach kryptowalut zostaje zakazane w Tajlandii. Powstaje pierwszy bankomat, w którym możemy wymienić BTC na dolary. Chiński gigant Baidu zaczyna akceptować BTC. Chińskie giełdy wyprzedają Japonię i Europę pod względem ilości pieniędzy, które przez nie przepływają. Końcem roku Narodowy Bank Chin zabrania używania BTC instytucją finansowym. Baidu wycofuje się z sieci płatności bitcoin. Pierwszy Uniwersytet pozwala płacić w BTC za czesne. To był chyba najbardziej burzliwy rok. Kolejna bańka jednak rok zakończony ogromną różnicą w porównaniu do początku.

2014

Wartość: 350$—1000$. Pamiętacie Farmville i inne tego typu gry? Ich twórcy — Zynga ogłaszają, że są zainteresowani wprowadzeniem bitcoina do mikropłatności wewnątrz ich aplikacji. Hotele w Las Vegas zaczynają akceptować BTC. Otwierają się kolejne giełdy i… I krach. Jedna z największych giełd — Mt. Gox Bankrutuje. 744 000 BTC zostaje skradzionych. Bardzo mocno wpływa to na kurs, nie jednak na popularność i zainteresowanie bitcoinem. Więcej szumu w mediach, ponieważ ceny mocno spadły. Sieć BTC jednak ciągle przyspiesza. Giganci tacy jak Dell czy Microsoft (w sklepie Xbox) zaczynają akceptować bitcoin. BitPay zostaje sponsorem rozgrywek futbolowych, nazywając je „Bitcoin St. Petersburg Bowl”.

2015

Wartość: 200$—500$.  Ƀ — symbol bitcoina zostaje zaproponowany jako rozszerzenie tablicy znaków Unicode. O  koło 160 000 miejsc akceptujących BTC. Jak teraz wygląda 1 000 sprzed 3 lat? Szukam odpowiedniego słowa i chyba monstrualny tutaj pasuje. Tak. Monstrualny wzrost. Pierwsze Banki zaczynają przejawiać chęć akceptowania bitcoinów. Coinbase podczas kolejnej rundy finansowania zdobywa 75 milionów dolarów. Brytyjska giełda Bitstamp wyłącza się na jakiś czas z powodu włamania. Ginie 19 000 BTC z ich portfeli. Po wdrożeniu poprawek bezpieczeństwa wracają do gry. Nie ma jakiś spektakularnych wzrostów i załamań w porównaniu do poprzednich lat. Chciałoby się rzec, że się stabilizuje…

2016

Wartość: 450$—800$. Steam zaczyna akceptować BTC. Rząd Japonii uznaje, że bitcoin pełni funkcję podobną do prawdziwych pieniędzy. Giełda Bitfinex zostaje zhakowana. 120 000 BTC skradzione. Ponad 700 bankomatów BTC na świecie. Świat zaczyna głośno mówić o bitcoinie. Z racji tego, że silkroad nie istnieje już długo, nie ma to negatywnego wydźwięku. Uber w Argentynie zaczyna akceptować BTC. Nie bez powodu — rząd zabronił używania kart kredytowych w ich usługach. Jednak jest to reklama dla BTC.

2017

Wartość: 800$—17 900$. Końcem roku na pewno dotarły do Ciebie wiadomości związane z bitcoinem. Wszędzie dało się o nim usłyszeć z racji najwyższego kursu w historii. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Rośnie rynek płatności B2B. Japonia zalegalizowała bitcoin jako pełnoprawny środek płatności. Duma rosyjska ogłosiła, że także zalegalizuje kryptowaluty. Norweski bank internetowy integruje konta bitcoin. Steam natomiast rezygnuje z akceptowania BTC z racji wolnego przetwarzania transakcji. Ze względu na popularność sieć bitcoin jest znacznie obciążona. Ilość projektów związanych z kryptowalutami na GitHubie przekroczyła 10 000. Wprowadzono symbol bitcoina: Ƀ. Następuje podział bitcoina na klasyczny (BTC) oraz bitcoin cash (BCH). Podział ten spowodowany był debatą nad skalowalnością sieci bitcoin.

2018

Bądź na bieżąco i śledź ten fenomen. Raczej widzimy coś, co kiedyś będzie w podręcznikach do historii. Na pewno do „informatyki” ponieważ dzięki bitcoinowi szalenie spopularyzowała się technologia blockchain.

Dzięki współpracy z BitBay mogłem przybliżyć wam historię kryptowaluty bitcoin (BTC). BitBay to giełda kryptowalut, którą można polecić. Dlaczego? Nie każdy posiada tytuł Najlepszej Giełdy Kryptowalut 2017 (Cryptocurrency World Expo). A co ważniejsze nie każdy jest sygnatariuszem  Kanonu Dobrych Praktyk stworzonego w Ministerstwie cyfryzacji. Oznacza to, że BitBay zobowiązuje się do przestrzegania zasad ustalonych przez Ministerstwo.


Tekst jest częścią naszego cyklu Extra tydzień z Bitcoin. Materiał powstał dzięki BitBay.net