Rozpoznawanie twarzy towarzyszy nam w coraz większej ilości miejsc i nie chodzi tutaj tylko o urządzenia Apple, wykorzystujące tę technologię do ułatwienia procesu odblokowania telefonu.

Jest ona coraz częściej wykorzystywana na ulicach. Dosłownie i w przenośni. I to właśnie tam została zbanowana. Impulsem do nagrania odcinka było właśnie zabronienie używania w przestrzeni publicznej algorytmów rozpoznawania twarzy w Portland. Temat zaproponowany przez Adriana wydał się ciekawy i poszperaliśmy więcej w sieci. Ten stan USA nie jest jedynym miejscem, gdzie się tego zabrania. Natrafiłem na listę krajów oraz ich stosunków do tych algorytmów.

Rozpoznawanie twarzy często wykorzystywane jest przez Policję oraz różne agencje. Ale nie tylko organizacje rządowe zainteresowane są wynikami, jakie daje im algorytm. Takie coś ma również miejsce w sklepach, gdzie systemy są w stanie odczytywać nasz wiek, płeć oraz emocje po to, aby asystenci sprzedaży mogli nam składać bardziej dopasowane oferty lub robić to w dogodnym momencie. Na przykład, kiedy mamy dobry humor. Właśnie wtedy jest większa szansa na dopięcie dodatkowej sprzedaży. Czy już żyjemy w świecie rodem z Raportu Mniejszości? Jeszcze nie i raczej sporo do tego brakuje, aby przestępstwa były przewidywane, zanim zostaną popełnione. Zapewne nigdy do tego nie dojdzie, jednak algorytmy, które rozszyfrowują nasze zachowanie oraz rozpoznają nasz wizerunek są karmione coraz większymi ilościami danych, a co za tym idzie stają się o wiele lepsze w tym, co robią.

R E K L A M A

Klasycznie, zapraszamy do akcji lajk, sub, dzwonek. A tak na serio, to jeśli spodobał Ci się ten odcinek zachęcamy do odsłuchania innych, bardzo możliwe, że również Ci się spodobają

[powerpress]

Linki do rzeczy omawianych w odcinku:

https://arstechnica.com/tech-policy/2020/09/portland-adopts-strictest-facial-recognition-ban-in-nation-to-date/

https://www.bbc.com/news/business-52989128

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2020/06/usa-facial-recognition-ban/

https://www.analyticsinsight.net/countries-allow-ban-ai-facial-recognition/

https://edps.europa.eu/press-publications/press-news/blog/ai-and-facial-recognition-challenges-and-opportunities_en