Auto Wieści

Znakomity pomysł Volkswagena – robot automatycznie ładujący samochody2 min read

30 grudnia 2019 2 min read

Znakomity pomysł Volkswagena – robot automatycznie ładujący samochody2 min read

Samochody elektryczne pojawiają się niczym przysłowiowe grzyby po deszczu, a kolejni producenci zapowiadają swoje auta. Równolegle do rozwoju technologii, firmy rozwijają nie tylko sieć, ale i możliwości stacji ładujących. Volkswagen stara się nie odstawać i właśnie zaprezentował autonomiczną stację ładującą.

Stacja taka wyposażona będzie w koła, dzięki czemu pojazdy elektryczne mogłyby być parkowane gdziekolwiek na parkingu, a nie tak jak jest teraz w specjalnie wyznaczonych miejscach, gdzie znajduje się dostęp do ładowania. Robot wygląda bardzo przyjaźnie, a jego wdrożenie na parkingach ma być błyskawiczne i bezproblemowe.

Technologia została nazwana V2X, „na zamówienie” podjedzie bezpośrednio do pojazdu i go naładuje. Wystarczy przywołać przyjaznego robota za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie lub też na ekranie dotykowym w naszym pojeździe. Uśpiony i czekający w gotowości robocik, wybudza się i błyskawicznie podjeżdża do samochodu, który wymaga ładowania. Wcześniej z aplikacji dostaje dokładną pozycję, a także informację, ile energii jest potrzebne do napełnienia akumulatora.

Robot holuje za sobą mobilną ładowarkę na wskazane miejsce, „prosi” samochód o otwarcie klapki ładowania, podłącza wtyki i wraca do stacji dokującej. Po otrzymaniu informacji, że akumulator jest naładowany, robot wraca po ładowarkę i odstawia ją na miejsce. Brzmi kosmicznie? To zobaczcie filmik:

Wszystko odbywa się bez ingerencji człowieka. W robocie jest cała bateria aparatów i wszelkich czujników, które umożliwiają bezproblemowe odnalezienie samochodu, a także przemieszczanie się po zatłoczonym parkingu. Oczywiście podczas ruchu nie są mu straszne także pojazdy, które właśnie się przemieszczają.

Same ładowarki, zwane w projekcie jako „wagoniki akumulatorowe” mają pojemność 25 kilowatogodzin i są zdolne do szybkiego ładowania prądem stałym do 50 kW. Volkswagen zapewnia, że technologia na razie jest w początkowej fazie rozwoju, ale prace postępują. Nie jest znana data wdrożenia robotów ładujących do codziennego użytku, ale firma na 2020 rok przygotowuje ofensywę w segmencie elektryków, więc jest szansa na pojawienie się ładowarek w najbliższej przyszłości.

Zdaniem Rozładowanych:

Ta innowacyjna metoda rozwiąże jednocześnie kilka problemów. Przede wszystkim zaoszczędzi ona czas kierowców. Nie trzeba będzie jeździć po parkingu i szukać wolnego miejsca z ładowarką. Oczywiście są także aspekty finansowe, tworzenie mobilnych robotów, które transportują wagonikami ładowarki, będzie na pewno tańszym rozwiązaniem niż tworzenie na jednym parkingu kilku stacjonarnych stacji ładowania.

Zawodowo zajmuje się od ponad 11 lat front-endem. Hobbystycznie pisze, pisze, podróżuje i fotografuje. Spore doświadczenie z WordPress, a także SEO. Mocną stroną zdecydowanie tematyka front-end, WordPress, a także gry, seriale, komiksy i mobile.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *