Wieści Moto

Yamaha EMX Powertrain to kolejny powód, by wierzyć, że przyszłością sportu są elektryki2 min read

20 sierpnia 2020 2 min read

Yamaha EMX Powertrain to kolejny powód, by wierzyć, że przyszłością sportu są elektryki2 min read

Yamaha mocno pracuje nad elektrycznymi jednośladami. Ma już na koncie całkiem udany trialowy projekt o nazwie TY-E, który w najnowszej odsłonie to chyba jeden z najpiękniejszych motocykli tego typu. Pisaliśmy też ostatnio o jej rowerach szosowych i górskich. Teraz pora na coś znacznie mocniejszego. Yamaha EMX Powertrain to elektryczna platforma, na której oparte będą nadchodzące pojazdy tego producenta.

Niestety rozwój tego projektu jest w fazie, która nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, kiedy trafi do komercyjnych produktów. Dowodzi jednak tego, że Yamaha mocno pracuje nad pojazdami z silnikami elektrycznymi.

Yamaha EMX Powertrain

Yamaha EMX Powertrain

Należy się tu małe wyjaśnienie, to nie Yamaha tak naprawdę jest inicjatorem projektu. Właściwie jest nim Elmar Dohms, kierowca i zawodnik motocrossowy. Dostrzegł on problem zanieczyszczenia środowiska spalinami oraz hałasem. To skłoniło go do przemyśleń na temat przyszłości sportów motocrossowych (zresztą również pisałem o tym w przypadku działań firmy KTM).

Elmar powołał firmę Dohms Projecten B.V., która miała zbadać alternatywne możliwości rozwoju sportu motocrossowego. Tą najbardziej obiecującą okazały się sporty motorowe, w których uczestniczą pojazdy elektryczne. Podstawą tego rozwoju są specyficzne wymagania, takie jak wysokie osiągi, zerowa emisja, wrażenia z jazdy i niezawodność. Elektryczna alternatywa zdaje się spełniać je wszystkie.

Yamaha EMX Powertrain

W projekt EMX Powertrain zaangażowane są już 4 firmy, ta Dohmsa, Yamaha, Spike Technologies B.V. oraz KNMV. Dwie pierwsze są nam znane. Spike Technologies zajmuje się projektowaniem pakietów elektrycznych i innych form wydajnego zasilania i magazynowania energii. KNMV to Holenderskie Królewskie Stowarzyszenie Motocyklistów.

Yamaha EMX Powertrain

Wszystkie te podmioty mają ogromny wpływ na prace badawcze i rozwój projektu. Europejski oddział Yamaha, który wspiera projekt, zauważa wielką szansę w rozwoju podobnych platform. Przedstawiciele firmy szczerze przyznają, że przyglądają się konkurencyjnym rozwiązaniom. Leon Oosterhof z działu planowania produktów Yamaha Motor Europe twierdzi, że firma cieszy się, że może wspierać ten projekt, z niecierpliwością czeka na pierwsze testy i jego ocenę. To w zasadzie konkurencyjne rozwiązanie, ale Yamaha wspiera takie, by przyspieszyć prace i rozwój technologii EV.

Firma Dohms Projecten B.V. obiecuje, że gotowy prototyp powinien być gotowy już pod koniec tego roku. Padły też słowa o tym, że niedługo dowiemy się kolejnych ciekawych rzeczy o tym projekcie.

Więcej informacji na stronie projektu.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x