Transport Wieści

Coraz więcej elektrycznych autobusów Solarisa w Barcelonie2 min read

20 kwietnia 2020 2 min read

author:

Coraz więcej elektrycznych autobusów Solarisa w Barcelonie2 min read

Miejski przewoźnik z Barcelony Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) zamówił w Solarisie,  u polskiego producenta autobusów, czternaście autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 electric. Kontrakt o wartości ok. 10 mln euro zrealizowany zostanie do końca 2020 roku.

To już kolejne elektryczne autobusy Solarisa, które będą wozić mieszkańców Barcelony. Stolica Katalonii jest bowiem jednym z pierwszych miast, na którego ulicach pojawiły się Urbino electric w wersji 18-metrowej. Od 2015 roku polski producent dostarczył tam pięć swoich przegubowych elektrobusów. TMB po raz kolejny zdecydował się na zakup pojazdów marki Solaris zamawiając czternaście Urbino 18 electric.

Pojazdy te będą wyposażone w baterie Solaris High Power o łącznej pojemności nominalnej 145 kWh. Ładowanie będzie odbywało się poprzez pantograf o mocy 500 kW umożliwiający szybkie uzupełnianie energii w bateriach. Autobusy napędzane będą przez centralny silnik trakcyjny o mocy 240 kW.

Solaris

Oczywiście na pokładzie autobusów będzie klimatyzacja, nie zabranie też gniazd USB, umożliwiających ładowanie mobilnych urządzeń podczas podróży. 

Będzie też szereg ułatwień dla kierowców wspierających ich pracę i poprawiających bezpieczeństwo na drodze, m.in. system MirrorEye, który zastąpi kamerami tradycyjne lusterka boczne. Gwarantuje to nie tylko lepszą widoczność w silnym słońcu oraz podczas deszczu, ale także nocą. Wszystkie zamówione pojazdy będą wyposażone również w urządzenie Mobileye Shield+, które to minimalizuje ryzyko kolizji z pieszymi czy rowerzystami. System inteligentnych kamer monitoruje najbliższe otoczenie pojazdu. Kierowca o potencjalnych zagrożeniach informowany jest za pomocą dźwiękowych i wizualnych alertów. Co ciekawe system ten będzie dodatkowo wzbogacony o Geotab, który rozpoznaje, archiwizuje i informuje przewoźnika TMB o uszkodzeniach w nawierzchni.

Pierwsze Solarisy zawitały do Barcelony w 2014 roku. Obecnie w stolicy Katalonii jeździ ich ponad 80 – wszystkie to pojazdy z napędami hybrydowymi i elektrycznymi. Solaris jest europejskim liderem w sprzedaży i produkcji autobusów elektrycznych. Klienci z 18 państw zakontraktowali dotychczas blisko 900 elektrobusów polskiego producenta.

Źródło: Materiały prasowe.


Autorem artykułu gościnnego jest Marcin Wirkus.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *