Auto Wieści

Volkswagen ID.5 i ID.5 GTX dwa nowe elektryczne SUV-y w stylu coupé już oficjalnie3 min read

4 listopada 2021 3 min read

Volkswagen ID.5 i ID.5 GTX dwa nowe elektryczne SUV-y w stylu coupé już oficjalnie3 min read

Volkswagen nie zwalnia tempa. Ma już w swojej ofercie dwa modele elektryczne, a kilka innych modeli zobaczymy już niedługo. Właśnie zaprezentowano oficjalnie kolejne dwa modele, tym razem to pojazdy SUV typu coupé — Volkswagen ID.5 oraz ID. 5 GTX.

Przed nami sporo nowości, które szykuje niemiecki producent dla swoich fanów i klientów. Elektryfikację czeka grupę pojazdów użytkowych, w sumie zapoczątkował to już e-Crafter. Nadal czekamy na następcę VW e-UP! – czyli nowego ID Life. Coraz więcej też słychać o autonomicznym ID Buzz, który wskrzesi legendę kultowego multivana. Na zdjęciach szpiegowskich pozował też elektryczny sedan VW, czyli model ID.6 lub ID Aero. Teraz firma pokazuje jednak coś bardziej pragmatycznego, to dwie odmiany SUV-a w stylu coupé. ID.5 oraz jego wersji z napędem narobie osie, model ID.5 GTX.

Volkswagen ID.5 i ID.5 GTX — bo lubimy szybko wyglądające SUV-y!

Niestety producent jest oszczędny w szczegółach. Pierwsze, na co zwraca uwagę to to, że elektryczny SUV typu coupé wyposażony jest w nowe oprogramowanie ID.Software 3.0, pozwalające m.in. na ładowanie akumulatorów energią elektryczną o większej mocy oraz zawierające zmodyfikowany system obsługi głosowej.

Elektryczny SUV typu coupé Volkswagena, z nadwoziem o długości 4599 mm (ID.5 GTX: 4582 mm), pojawi się na rynku w 2022 roku i będzie sprzedawany z akumulatorem o pojemności 77 kWh, w trzech wersjach różniących się mocą silników. W ID.5 elektryczny silnik będzie umieszczony z tyłu, z kolei w ID.5 GTX przy przedniej i tylnej osi znajdzie się po jednej jednostce napędowej, model ten będzie miał napęd na cztery koła.

Volkswagen ID.5

„ID.5 jest elektryczny, sportowy i elegancki. SUV typu coupé wyposażony w elektryczny napęd stanowi kolejny krok w realizacji strategii ACCELERATE” – stwierdził Ralf Brandstätter, CEO marki Volkswagen. „Daje on wymagającym klientom możliwość jazdy autem, które nie emituje dwutlenku węgla w czasie jazdy. Dzięki niemu wkraczamy do zupełnie nowego segmentu samochodów”.

 

„Elektroniczny menedżer dynamiki jazdy to przełomowe rozwiązanie dla Volkswagena” – stwierdził Thomas Ulbrich, Członek Zarządu Marki ds. Rozwoju Technicznego. „Współdziała on z innymi ważnymi systemami, w ID.5 również z regulacją napędu na cztery koła. Dzięki temu sportowe właściwości jezdne, trakcja i bezpieczeństwo są na nieznanym dotąd, najwyższym poziomie”.

Volkswagen ID.5

Wszystkie wersje silnikowe ID.5 są wyposażone w akumulator o dużej pojemności energii. Niskie współczynniki oporu powietrza, wynoszące 0,26 i 0,27 (ID.5 GTX), zwiększają wydajność i zasięg. Przyczynia się do tego również zintegrowany spojler w otwieranej wysoko, aerodynamicznie ukształtowanej pokrywie bagażnika. Elektrycznie sterowane listwy z przodu samochodu, które zapewniają chłodzenie powietrzem, otwierają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza.

Volkswagen ID.5

Mimo sylwetki przypominającej samochody coupé, pasażerowie podróżujący na tylnych siedzeniach w ID.5 mają tylko o 12 mm mniejszą przestrzeń nad głowami niż w Volkswagenie ID.4. Duży rozstawo osi wynoszący 2766 mm pozwalał na zaprojektowanie kabiny tak przestronnej, jak w SUV-ach pozycjonowanych o klasę wyżej niż ID.5. Pojemność bagażnika wynosi 549 litrów. Materiały wykończeniowe i jakość wykonania mają być na najwyższym poziomie. Zależnie od wersji wyposażenia wnętrza zastosowano różne rodzaje tapicerki.

Volkswagen ID.5

Niestety to wszystkie ważne informacje, które można wyłuskać z komunikatu prasowego, który wydała firma. Czekamy zatem na kolejne wieści o tych modelach, na pewno niezwłocznie je prekażemy.

Volkswagen ID.5

 

Źródło: Volkswagen.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *