Aktualności Sprzęt i Akcesoria

Zadebiutował Trek CarBack! To fenomenalna i mocna lampa z radarem bezpieczeństwa3 min czytania

23 kwietnia 2024 2 min read

Zadebiutował Trek CarBack! To fenomenalna i mocna lampa z radarem bezpieczeństwa3 min czytania

Chociaż sprzęt zadebiutował już parę dni temu, nie możemy sobie pozwolić, aby przegapić go na łamach rozładowanych. Trek CarBack to ważny element bezpieczeństwa rowerzystów, oraz fenomenalna lapka tylna, która widoczna jest nawet z 2 kilometrów.

Na rynku są już świetne rozwiązania, jak Garmin Varia oraz mniej fajne, ale dalej funkcjonalne zamienniki chińskich producentów jak Magene, czy tajwański Bryton. To jednak nadal wciąż dziewiczy rynek, który należy rozwijać w celu poprawy bezpieczeństwa. Cieszymy się więc, że Trek dołącza do producentów z takim sprzętem w ofercie.

Trek CarBack z radarem dla bezpieczeństwa rowerzystów

Trek CarBack

Kilka razy spotkałem się ze statystykami, które mówią, że większość wypadków dotyczących rowerzystów (oraz motocyklistów) ma miejsce frontowo przed nimi. Jeśli dobrze pamiętam producent kasków Unit1 zrobił z tego nawet swoistą kampanię podczas premiery swojego pierwszego produktu. Nadal jednak znaczna część to zdarzenia boczne i najechania na tył podczas wyprzedzania i omijania rowerzystów. Trek CarBack może być tu rozwiązaniem.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego artykułu (o Garmin Varia) podobnie i teraz wielu czytelników zadaje sobie pytanie, na co to komu, gdy prostszym i tańszym rozwiązaniem jest lusterko wsteczne na kierownicy. Odpowiedz, jest dosyć prosta – dla wielu osób lusterko nie jest rozwiązaniem. Owszem sprawdza się w rowerach miejskich. Na szosie, MTB nie sprawdzi się kompletnie. Nie jest to również bezpiecze rozwiązanie, gdy jeździ się szybciej niż tylko spacerowym tempem. Wystarczą milisekundy, by najechać na koło znajomego, dziurę w drodze lub zaliczyć pobocze gdy szybko ucieka asfalt.

Garmin Varia eRTL615 – radar rowerowy z łącznością z telefonem teraz w wersji dla rowerów elektrycznych

Producent rowerów Trek przygotowała ciekawe akcesorium. Tym razem to mocna tylna lampa z radarem, który na kompatybilnym urządzeniu pokazuje odległość do wyprzedzającego nas pojazdu. Radar pozwala sparować się z aplikacją na smartfony lub większością komputerów GPS (jak te od Garmina, Wahoo czy Hammerhead). Wygląda to tak, że na ekranie zobaczymy ikonę zbliżającego się do nas pojazdu w trybie rzeczywistym. Sparowanie sprzętu ze smartfonem pozwoli dodatkowo usłyszeć odpowiedni dźwięk oraz zobaczyć też, z której strony jesteśmy wyprzedzani (to może przydać się zwłaszcza w mieście). Radar działa na odległość do 240 metrów.

Trek CarBack

Trek CarBack to jednak również lampa rowerowa. W zasadzie widzę tu podobieństwa w specyfikacji do kultowego Bontrager Flare RT. Wystarczy więc wspomnieć tu o kilku trybach do jazdy, z czego ten najmocniejszym ma 90 lumenów co zapewnia widoczność nawet z 2 km. Oczywiście całe urządzenie jest odporne na deszcz i ciężkie warunki pogodowe. Wbudowany akumulator ma 2000 mAh i można go ładować za pomocą USB Typu C. W pełni naładowany akumulator pozwala na pracę przez 7 godzin w trybie radar + lampa. Na bocznym panelu widoczny jest poziom naładowania akumulatora w 4 stopniowej (zielone LED) skali.

Cena urządzenia to 869 zł. Urządzenie jest już dostępne u partnerów Trek oraz na w sklepie internetowym Trek.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x