Wieści

Elektryczna Toyota AE86 BEV Concept, jej wodorowa bliźniaczka, Lexus RZ w wersji Sport i inne cuda z targów TAS 20233 min read

17 stycznia 2023 4 min read

Elektryczna Toyota AE86 BEV Concept, jej wodorowa bliźniaczka, Lexus RZ w wersji Sport i inne cuda z targów TAS 20233 min read

Elektrycznych restomodów już trochę Wam pokazaliśmy. To szalenie ciekawy i ostatnio dość popularny Trend. Na targi motoryzacyjne w Tokio, Toyota przywiozła sporo nowości. To restomody, sportowa wersja Lexusa oraz wodorowy UTV.

Toyota nie jest jedyna i nie wpadła na pomysł fabrycznych restomodów pierwsza — opisywaliśmy dla Was Opla Mante, Nissana Newbird, Forda F-100, a nawet Hyundaia. Pojawiło się też sporo innych niezależnych projektów jak Mustang, Alfa Romeo, Mini i jednoślady od BMW i Simson. Nie dziwie się, że i Toyota podgrzewa atmosferę własnym elektrycznym klasykiem.

Toyota AE 86 BEV Concept i inni

W miniony weekend odbyła się kolejna edycja jednego z największych wydarzeń motoryzacyjnych w Japonii — Tokyo Auto Salon 2023. Wśród wielu nowości rynkowych, sportowych, wydarzeń i eventów pokazano również kilka ciekawostek ze świata EV. Nie przedłużając przed Wami nowości od koncernu Toyota:

Toyota AE86 H2 Concept

W tym modelu wykorzystano nadwozie kultowego samochodu, ale napęd stworzono od nowa. Zasadniczo oba model powstały dzięki pracy i doświadczeniu zespołów motorpsportowych TGR i ROOKIE Racing, które ścigają się w japońskiej serii Super Taikyu.

Toyota AE86 H2 Concept Toyota AE86 H2 Concept Toyota AE86 H2 Concept Toyota AE86 H2 Concept Toyota AE86 H2 Concept Toyota AE86 H2 Concept

Toyota AE86 H2 posiada silnik zasilany bezpośrednio wodorem. Z tyłu pojazdu w bagażniku umieszczono dwa zbiorniki wysokociśnieniowe na wodór, które pochodzą bezpośrednio z Tayoty Mirai. Z racji tego, że model wykorzystuje wodór podczas spalania w komorze silnika, pozbyto się niemal całego układu paliwowego.

Toyote AE86 BEV Concept

To najciekawszy model według mnie. Elektryczny restomod, który również wykorzystał bazę w postaci legendarnej AE86. Tu również przy pracy wykorzystano doświadczenie wyścigowych teamów. Niestety pod maską nie zajdziecie kilkusetkonnego silnika, który pozwoli jeździć bokiem po górskich zboczach Hakone.

Toyota AE86 BEV Concept Toyota AE86 BEV Concept Toyota AE86 BEV Concept Toyota AE86 BEV Concept Toyota AE86 BEV Concept Toyota AE86 BEV Concept

Dlaczego? Wykorzystano tu platformę i baterię od Priusa i silnik od nowej Tundry PHEV. Ten ostatni w pickupie oddaje jedynie 49 KM. Można jednak sądzić, że to nie koniec jego możliwości, bo w Tundrze umieszczono go za skrzynią biegów, by zwiększał moc i moment obrotowy, dodatkowo ułatwiając jazdę w terenie.

Toyota AE86 BEV Concept

Niemniej nawet gdyby samochód był tylko nieznacznie mocniejszy, nadal wydaje się pięknym klasykiem.

Lexus RZ Sport Concept

Lexus RZ to w zasadzie Toyota bZ4X na sterydach. Może to duże uproszczenie i może znalazłoby się nawet kilka powodów, no to że całkiem niesprawiedliwe. Jednym, które teraz będzie trzeba dodać, to nowo zapowiedziana wersja Lexus RZ Sport Concept.

Lexus RZ Sport Concept

Model ten powstał pod nadzorem dość znanego Japońskiego kierowcy wyścigowego — Masahiro Sasaki. Dzięki temu wyróżniać się ma lepszym i bardziej agresywnym zestrojeniem. Ma też więcej mocy, zwykły RZ oferował z silnikiem o mocy 204 KM z przodu i 109 z tyłu. Łączna moc wynosiła więc 313 KM. W pokazanej wersji Sport Concept oba silniki mają po 204 KM, co daje łącznie 408 KM. Dodatkowo samochód otrzymał aerodynamiczne dodatki stylistyczne, kubełkowe fotele, białe malowanie HAKUGIN a jego zawieszenie obniżono dodatkowo o 35 mm.

Lexus ROV Concept 2

UTV to skrót od Utility Terrain Vehicles, czyli użytkowego pojazdu terenowego. Niewątpliwie bardziej niż o użyteczność, Toyocie chodziło o stworzenie idealnego pojazdu wspierającego aktywną turystykę.

Lexus ROV Concept 2

W tym wypadku to zasadniczo zwykły UTV, ale wyposażony w 1-litrowy silnik, spalający bezpośrednio wodór.

Źródło: Toyota

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x