Auto Wieści

Chińska Tesla będzie miała zasięg ponad 650 km3 min read

9 kwietnia 2020 2 min read

autor:

Chińska Tesla będzie miała zasięg ponad 650 km3 min read

Pewnie pomyśleliście od razu o jakiejś chińskiej podróbce amerykańskiej Tesli. Nie chodzi jednak o oryginalną Teslę Model 3, ale produkowaną w Chinach. Zasięg pojazdu ma przekroczyć magiczne 400 mil, czyli ponad 650 km, które w styczniu zapowiadał szef Tesli Elon Musk.

Choć ta informacja nie jest oficjalna i nikt z firmy Tesla nie chce jej potwierdzić coś jest pewnie na rzeczy. Według Bloomberga pojazd miałby kosztować około 350 tys. Juanów, czyli niecałe 50 tys. dolarów.  Dokładna cena nie została jeszcze ustalona. To około 5 tys. dolarów więcej niż podstawowa wersja oferowana w Chinach o zasięgu około 450 km. Kwota ta za Model 3 podstawowy i „rozszerzony” łapie się na chińską dotację do elektryków i zwolnienie z podatku od zakupu pojazdów. Chińskie dotacje do elektryków zostały przedłużone o kolejne dwa lata.

Większy zasięg ma pomóc Tesli odeprzeć konkurencję Volkswagen AG czy BMW AG, które też wprowadzają nowe modele elektrycznych pojazdów w Chinach. Sprzedaż pojazdów Tesli spada od dwóch miesięcy. Nowy Model 3 ma odwrócić ten trend.

Chińska fabryka Tesli pracuje już normalnie

Chińskie Tesle w ilości 3000 sztuk tygodniowo produkuje już fabryka w Szanghaju. Działalność wznowiono 10 lutego, po tym jak po chińskim Nowym Roku ją zamknięto, żeby chronić pracowników przed wirusem COVID-19. Tesla otworzyła też już część sklepów w Chinach, nawet ten w centrum epidemii w Wuhan.

Magiczne 400 mil

Tesla dąży do tego, żeby przekroczyć próg zasięgu 400 mil w niektórych swoich pojazdach. Jest już bardzo blisko. Modele S i X otrzymały na początku marca aktualizację, która zwiększa ich zasięg. W modelu S brakuje już tylko 9 mil do przekroczenia magicznego progu 400 mil na jednym ładowaniu. Aktualizacja zwiększyła zasięg z 373 mil do 391 mil. Elon Musk na spotkaniu z akcjonariuszami firmy w styczniu 2020 zapowiadał, że już niedługo Tesla będzie miała samochód o zasięgu 400 mil.

Aktualizacja (10.04.2020):

Na oficjalnej stronie Tesla China pojawiła się oficjalna oferta zakupu Tesla Model 3 Premium Edition. Zasięg pokazywany to 668 km dla zasięgu przelotowego w standardowej metody pracy. Czyli jeszcze lepiej niż w przeciekach :).

Dostawa Model 3 w tej wersji ma się rozpocząć w czerwcu 2020 r. ale konkretna data dostawy będzie się różnić w zależności od konfiguracji pojazdu i miejsca odbioru.

Tesla range

Oficjalna cena 339050 juanów (ciut powyżej 200 tys. złotych 1 juan to 0.59 złotego) ale to cena sprzedaży po dotacji, która jest obliczana na podstawie ceny sprzedaży przed dotacją w wysokości 366550 yuanów po odjęciu bieżącej kwoty nowych dotacji na energię (obecnie kwota subsydium na prywatny zakup wynosi 27.500 juanów, a kwota niepublicznego zakupu lub eksploatacji nowego samochodu na samochód osobowy wynosi 19.250 juanów, szczegółowe informacje znajdują się w polityce rządowej)

Źródło: Teslarati. Zdjęcie: Steve Jurvetson / Flickr / CC BY 2.0


Autorem wpisu gościnnego jest Marcin Wirkus.