Moto

Elektryczny STILRIDE jest przepiękny, zrobili go Szwedzi, przy użyciu robota STILFOLD3 min read

11 kwietnia 2023 3 min read

Elektryczny STILRIDE jest przepiękny, zrobili go Szwedzi, przy użyciu robota STILFOLD3 min read

Elektryczne jednoślady cieszą się na łamach naszego serwisu dość dużym powodzeniem. Dlatego chce przedstawić kolejną nowość, która zadebiutuje niedługo na rynku. To wyjątkowo piękny STILRIDE, który jest pokazem możliwości, które stwarza dziś inżynieria.

Nie tak dawno pokazywałem Wam ciekawy miejski motocykl Sondors, który mimo problemów chce powalczyć na rynku i odcisnąć piętna w elektrycznej historii motoryzacji. To nie jest łatwe zadanie, mimo iż konkurencji w postaci dużych i znanych firm nadal brak.

STILRIDE od STILFOLD

Za STILRIDE odpowiada szwedzka firma STILFOLD. To pionierzy w branży „zielonej stali”. Tworzą narzędzia, metodykę, oprogramowania oraz zaawansowane roboty, które zajmują się gięciem, cięciem i obróbką stali. To dość duże uproszczenie, ale powinno wystarczyć na potrzeby tego artykułu. Dzięki STILFOLD wytwarzane są elementy urządzeń, maszyn oraz budowli bez konieczności spawania i łączenia wielu elementów. Co więcej, proces STILRIDE pozwala w dużej mierze zastąpić produkcję za granicą, znacznie zmniejsza emisję CO2 na wielu etapach produkcji, ogranicza zużycie materiałów, a nawet cechuje się większą wytrzymałością gotowego produktu niż w przypadku tradycyjnych metod obróbki i łączenia stali. Możliwe jest wykorzystanie technologii w niemal każdym gatunku rynku — od technologii i elektroniki, przez motoryzację i transport do budownictwa ciężkiego włącznie!

STILRIDE

STILRIDE to model na bazie prototypu SUS(1). To nie tylko studium przypadku i formy, która świetnie pokazuje wielkie możliwości technologii opracowanej przez STILFOLD. To również przesłanie, które towarzyszy firmie — stworzenie lepszego, zielonego i wytrzymalszego produktu. Dotyczy to zarówno technologii obróbki metali jak i motoryzacji.

STILRIDE STILRIDE

W tech sposób firma przedstawiła projekt motocykla, czy raczej miejskiego skutera w wyjątkowo pięknej, minimalistycznej formie. To właśnie STILRIDE. Moglibyśmy zastanawiać się, czy projekt wyjedzie na drogi, ale firma nie pozostawia w tej materii wątpliwości. STILRIDE już jeździ, a do pierwszych klientów dotrze już wiosną przyszłego roku (2024).

STILRIDE STILRIDE

 

STILRIDE ma wyjątkową formę, która normalnie byłaby bardzo trudna do osiągnięcia. Dzięki STILFOLD stała się jednak niewyzwaniem a realną rzeczą, z rezultat tej pracy ocenicie sami na zdjęciach. Szwedzki STILRIDE będzie mógł rozpędzić się do około 100 km/h oraz zasięg 120 km dzięki baterii o pojemności 5.1 kWh. Sam silnik to produkt słoweńskiego GEMmotors i według strony legitymuje się w szczycie mocą 8 kW (11 KM) – tyle maksymalnie może posiadać, by pojazd mógł być w EU rejestrowany na kategorii odpowiadającej 125 CC. Można jednak łatwo zauważyć, że zastosowany tu silnik to GEMmotors G2.6 o nominalnej mocy 7.5 KW oraz 15 kW (20,5 KM) w peaku. Uważne oko zauważy również zawieszenie firmy Öhlins, co podnosi prestiż jazdy. Więcej szczegółów dostępnych jest w tym dokumencie.

STILRIDE

STILRIDE ma kosztować około 15,000 EUR, czyli po przeliczeniu około 70,000 PLN. To dużo za skuter, ale całkiem rozsądnie jak za dzieło sztuki 😉 .

STILRIDE

Więcej informacji na stronie STILRIDE.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x