Wieści

Nowe stacje ładowania powstaną na autostradowych MOP-ach. Zobacz gdzie2 min read

21 maja 2020 2 min read

author:

Nowe stacje ładowania powstaną na autostradowych MOP-ach. Zobacz gdzie2 min read

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na dzierżawę terenu na 17 Miejscach Obsługi Podróżnych klasy I (MOP) zlokalizowanych przy autostradach A1, A2, oraz A4 w celu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania oraz świadczenia usługi ładowania pojazdów elektrycznych. Ładowarki powstaną głównie w centralnej części Polski.

Umowy zawarte z firmą Ekoenergetyka Polska Sp. z.o.o. oraz konsorcjum firm GreenWay Polska Sp. z o.o. i GreenWay Infrastrukture s.r.o. dotyczą następujących MOP:

  • MOP Kałęczynek Wschód oraz MOP Kałęczynek Zachód – autostrada A1
  • MOP Ludwinowo Północ oraz MOP Ludwinowo Południe – autostrada A1
  • MOP Strzelce Północ oraz MOP Strzelce Południe – autostrada A1
  • MOP Głowno Wschód oraz MOP Głowno Zachód – autostrada A1
  • MOP Dobieszowice Wschód oraz MOP Dobieszowice Zachód – autostrada A1
  • MOP Mogiły oraz MOP Bolimów – autostrada A2
  • MOP Kozanki oraz MOP Zaborów – autostrada A2
  • MOP Kuny oraz MOP Leonia – autostrada A2
  • MOP Chechło – autostrada A4

Umowy zawarte są na okres 10 lat, w ciągu których GDDKiA pobiera czynsz od dzierżawców. W ciągu 12 miesięcy od odbioru terenu dzierżawy, wybudują oni stacje ładowania pojazdów elektrycznych, składające się z dwóch punktów ładowania oraz świadczyć będą rolę dostawcy usługi ładowania. W sytuacji, kiedy dzierżawca stwierdzi wzrost zainteresowania usługą ładowania, umowa przewiduje możliwość rozbudowy stacji ładowania.

źródło: GDDKiA

Według GDDKiA powyższe działania mają przyczynić się do rozwoju rynku paliw alternatywnych w Polsce, a zakres usług dostępnych na MOP przy autostradach i drogach ekspresowych zarządzanych przez GDDKiA ma się stale rozszerzać. GDDKiA ma nadzieję, że z czasem na MOP-ach zaczną pojawiać się także obiekty małej gastronomii, które wzbogacą ofertę gastronomiczną dostępną wzdłuż sieci dróg krajowych i będą oferowały swoje usługi w trakcie ładowania pojazdów.

Każda publiczna ładowarka cieszy. Mamy tylko nadzieję, że będzie ich przybywało. Już niedługo dzięki Ustawie o Elektromobilności w głównych miastach powstaną punkty ładowania. Pisaliśmy o tym tutaj. Warto jednak, żeby takie punkty powstawały „po drodze”. Są już na stacjach paliw np. Orlenu , więc długa podróż elektrykiem po Polsce będzie łatwiejsza.

Źródło: GDDKiA

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *