Auto Wieści

SEAT rozpoczyna budowę pionierskiego laboratorium – Test Center Energy3 min read

16 października 2020 2 min read

SEAT rozpoczyna budowę pionierskiego laboratorium – Test Center Energy3 min read

Marka Cupra, prężnie działa w dziedzinie elektromobilności. Nie tak dawno pisałem o nowej klasie terenowych wyścigów elektrycznych SUV oraz niwelowaniu śladu węglowego w fabrykach. Teraz Cupra donosi o nowym centrum laboratoryjnym, w którym opracowywane mają być przyszłe technologie akumulatorów dla pojazdów EV tej firmy.

Laboratorium powstanie już w drugiej połowie przyszłego roku, a jego moc testowa wyniesie 1,3 MW. W ośrodku Test Center Energy będą opracowywane technologie oraz systemy zasilania dla pojazdów hybrydowych, oraz całkiem elektrycznych. Koszt inwestycji to aż 7 milionów euro, co podkreśla kolejny krok marki w kierunku rozwoju autorskiej strategii elektromobilności marki. Centrum testowe powstanie na terenie istniejącej fabryki w Martorell. To jeden z elementów rozwoju marki, które ujęto w planie inwestycyjnym, którego budżet opiewa na 5 miliardów euro. 

Seat

Treść materiału prasowego:

Przestrzeń dla nowoczesnych rozwiązań

Powierzchnia laboratorium ma mieć około 1500 m2, a jego budowa ma zakończyć się w kwietniu 2021 r. W budynku znajdą się przestrzenie testowe ogniw baterii litowo-jonowych, akumulatorów średniego i wysokiego napięcia, a także systemów ładowania stosowanych w pojazdach elektrycznych różnego typu. W planach kompleksu znalazły się także specjalne komory klimatyczne o mocy testowej 200 kW, odtwarzające warunki atmosferyczne, w których może znaleźć się auto. To tam będą odbywać się testy akumulatorów oraz systemów modułowych. Na terytorium Test Center Energy powstanie także zaawansowane technologicznie laboratorium do projektowania i produkcji prototypów nowoczesnych akumulatorów oraz budowania interfejsów systemów testowania.

Inteligentne testy

Ponadto, SEAT planuje otwarcie specjalistycznego warsztatu, w którym docelowo można będzie przeprowadzać testy na aż sześciu pojazdach elektrycznych jednocześnie. W przestrzeni tej będzie można sprawdzić efektywność energetyczną, bezpieczeństwo systemów oraz stopień integralności funkcji. W przeprowadzeniu testów pomoże także system inteligentnego rozpoznawania i przetwarzania obrazów.

Jak zapowiada Werner Tietz, wiceprezes SEAT ds. badań i rozwoju, Test Center Energy to bardzo ważny projekt dla marki. – Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że nareszcie możemy zdradzić plany dotyczące tego projektu. Elektryfikacja to od wielu lat bardzo ważny temat dla SEAT-a. Budowa Test Center Energy w Hiszpanii tylko potwierdza nasze założenia. Nowoczesne laboratorium umożliwi nam opracowanie kolejnych układów napędowych dla pojazdów hybrydowych i elektrycznych, które już niebawem pojawią się w naszej ofercie.

Dziesięć lat badań

Test Center Energy dołączy do istniejącego już od 2010 roku laboratorium akumulatorów niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Dziesięć lat krajowych, a także międzynarodowych badań i projektów umożliwiło stworzenie projektu, nowoczesnego obiektu, który będzie mieć wpływ na przyszłość elektromobilności.

Elektryfikacja SEAT-a i CUPRY

W 2020 i 2021 roku SEAT i CUPRA wprowadzą na rynek pięć nowych modeli całkowicie elektrycznych lub z napędem hybrydowym. Nowy Leon, który poszerzył ofertę zarówno SEAT-a, jak i CUPRY, będzie dostępny z napędem hybrydowym. Podobnie CUPRA Formentor – pierwszy model stworzony ekskluzywnie dla nowej marki. Do wymienionych aut hybrydowych dołączy również SEAT Tarraco w wersji PHEV. Do grona całkowicie elektrycznych samochodów dołączy także CUPRA el-Born. Nowe Test Center Energy zapewnia firmie własne laboratorium do testowania akumulatorów przyszłości.

Źródło: materiały prasowe.

 

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *