Wieści

SEAT zmniejszył ślad węglowy o 43%. Za kilkanaście lat nie będzie go miał wcale2 min read

17 czerwca 2020 2 min read

SEAT zmniejszył ślad węglowy o 43%. Za kilkanaście lat nie będzie go miał wcale2 min read

Na łamach Rozładowanych poruszamy wszelkie tematy związane z transportem wykorzystującym energię elektryczną. Nas porusza znacznie większa skala tego zagadnienia. Jedną z ciekawszych wiadomości, która do nas dotarła to ta, którą opublikował SEAT. Jego fabryki stały się bardziej przyjazne środowisku i dążą do zerowego śladu węglowego.

Z dużym zafascynowaniem obserwujemy to, jakie zmiany zachodzą na rynku motoryzacyjnym. Nie chodzi tu tylko o pozytywny odzew na elektryfikację pojazdów i transportu. Pojazdy produkowane są w coraz bardziej odpowiedzialny sposób — jednym z przykładów jest chociażby pozbywanie się elementów plastikowych wnętrza na rzecz materiałów z recyclingu lub takich, które są biodegradowalne. Kolejny sukces to również zrównoważone podejście do produkcji oraz minimalizowanie śladu węglowego.

Ecomotive Factory to plan SEAT-a na lepsze jutro

SEAT już 10 lat temu zaczął rozwijać plan, który zakładał poprawę w dziedzinie ekologicznej i mniej szkodliwej produkcji. Głównym założeniem Ecomotive Factory, czyli planu SEAT-a było obniżenie do 2025 roku o 50% śladu środowiskowego zakładów w Martorell. Plan ten zakładał optymalizację 5 kluczowych czynników: konsumpcji prądu, wody, wytwarzania odpadów oraz emisji lotnych związków organicznych i dwutlenku węgla.

Wyniki proekologicznych inicjatyw SEAT-a są stale monitorowane. Wprowadzone dotychczas rozwiązania pozwoliły w przeciągu 10 lat na ograniczenie zapotrzebowania na prąd o 26%, zużycia wody o 32%, emisji organicznych związków lotnych o 23%, a emisji CO2 aż o 65%. Wprowadzane innowacje przełożyły się na sumaryczne obniżenie monitorowanych wskaźników środowiskowych o 43%.

Seat Factory

Prawie 40% mniej odpadów w rok i brak emisji do 2050 roku

Hiszpańska firma nie próżnowała. Oprócz wielu starań i planów musiano poświęcić również 27 milionów euro na powyższy plan. Przyczyniło się to do wymiernych sukcesów, a za przykład wystarczy podać unowocześnienia systemu gospodarowania odpadami. Wprowadzone innowacje zmniejszyły wytwarzanie śmieci o 38,5% względem ubiegłego roku oraz o 50% względem roku 2010, gdy wprowadzono program.

SEAT wprowadził również liczne modyfikacje procedur, które pozwoliły m.in. na redukcję opakowań, efektywniejsze wykorzystanie kitów oraz skuteczniejszą segregację odpadów. Z kolei zapewnienie pracownikom butelek wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych przełożyło się na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów o 22 tony rocznie.

Optymalizacji uległ również system zarządzania wodą wykorzystywaną podczas lakierowania samochodów w Martorell. Specjalne filtry pozwoliły na zapewnienie całkowicie zamkniętego obiegu wody, która każdorazowo po lakierowaniu pojazdu zostaje oczyszczona z innych substancji w celu ponownego użycia.

SEAT zwiększa tempo działań poprawy środowiskowej z zakładach w Martorell. Już teraz firma przekonuje, że do 2050 uda się uzyskać całkowitą neutralność węglową.

Źródło: Materiały prasowe SEAT.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *