Auto

Rośnie liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Jest ich blisko 15 0002 min read

2 listopada 2020 2 min read

Rośnie liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Jest ich blisko 15 0002 min read

Samochody elektryczne spotykają się z coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Potwierdza to najnowsza edycja Licznika elektromobilności. Według zawartych w nim danych w Polsce jest zarejestrowanych blisko 15 000 aut elektrycznych.

Z ciekawością przyglądamy się rynkowi aut elektrycznych. Nie ma na nim próżni. Pojawiają się nowsze i ciekawsze modele. Tym samym zainteresowanie elektrykami rośnie wśród potencjalnych ich nabywców. Niedawno pisał na temat tego, że Fiat Chrysler stanie do walki m.in. z Teslą i pokaże elektrycznego pick-upa. Głośno było również o Hummerze, który powrócił na rynek jako elektryk. Mamy świadomość, że mimo wszystko, auta elektryczne to jeszcze drogi w zakupie środek lokomocji. Jednak coraz częściej klienci się na niego decydują.

14 788 aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce

Potwierdza to, chociażby Licznik elektromobilności. Jego ostatnie wydanie dotyczy września 2020 r. Co ciekawe, według podawanych w nim danych, w Polsce znajduje się 14 788 zarejestrowanych aut elektrycznych. Może to jeszcze niewielka liczba w porównaniu do ilości aut, jakie w ogóle są zarejestrowane w naszym kraju, ale zbliżamy się do takiej mentalnej bariery 15 000. Interesująco prezentuje się relacja między autami w pełni elektrycznymi, a hybrydami typu plug-in. Kolejny raz okazuje się, że więcej jest samochodów całkowicie elektrycznych. Dokładnie zarejestrowanych na koniec września było 8 169 egzemplarzy takich aut. To stanowi 55% całej liczby. Z kolei hybrydy plug-in to 6 619 sztuk. Oprócz tego rośnie liczba elektrycznych motorowerów i motocykli. Twórcy Licznika wskazują, że na koniec września 2020 r. było ich zarejestrowanych 8 430 sztuk.

1 282 ogólnodostępnych stacji ładowania

Niestety liczba dostępnych ładowarek do aut elektrycznych nadal nie jest spektakularna. Na koniec września funkcjonowało 1 282 ogólnodostępne stacje, co przełożyło się na 2 445 punktów. Większość z nich (aż 67%) to ładowarki AC. Tylko 33% stanowią ładowarki szybkie (DC). Biorąc pod uwagę poprzednią edycję Licznika, zauważamy, że we wrześniu pojawiło się 29 stacji. Być może liczba ta będzie się zwiększać dzięki ciekawemu projektowi Grupy Energa, czyli wykorzystaniu do tego celu słupów oświetleniowych.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych