Wieści Auto

[wideo] Rivian pokazał czym jest „Tank Turn”1 min read

2 stycznia 2020 < 1 min read

[wideo] Rivian pokazał czym jest „Tank Turn”1 min read

O amerykańskiej firmie Rivian, pisaliśmy na łamach Rozładowanych już kilka razy. To producent, który jest w stanie zaproponować nową jakość motoryzacji, powalczy z Teslą, a jego produkty są całkiem bliskie debiutu. W tym wpisie zobaczysz „Tank Turn”, który pozwoli prowadzić elektryczny pickup jak czołg.

To pewnością nie jest coś, co łatwo sobie wyobrazić. Jeszcze trudniej znaleźć dla tego manewru zastosowanie. Rivian nie poleca wykonywać go na asfalcie (z uwagi na duże zużycie opon przy częstym wykorzystywaniu). Jeśli nie w mieście, to pewnie w ciężkim terenie. Jednak czy dużo będzie okazji do wykorzystania „Tank Turn”?.

Zobaczcie, czym jest „Tank Turn”:

Na filmie widać manewr, który polega na kręceniu się lewych i prawych kół w odwrotnym kierunku. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu 4 silników, które napędzają każde koło z osobna. Rivian to nie jedyny producent, który pomyślał o zaletach takiego napędu, niedawno opisywałem też nowy pomysł Porsche, które stabilizować będzie tak tor jazdy.

W przypadku manewru „Tank Turn” wiele osób powątpiewa w to, czy, jest on potrzebny i czy da się go wykorzystać do czegoś więcej niż tylko zaskoczenia znajomych. Problemem jest jednak to, że lata jazdy za kółkiem pojazdów z tradycyjnym napędem wyuczyły nas pewnych schematów myślowych. Rivian próbuje je łamać.

Dla przykładu warto wspomnieć o małych koparkach nazywanych potocznie „Bobcat” (od nazwy producenta). Potrafią one manewrować w ten sam sposób co Rivian. Dzięki temu mogą pracować w terenie, który ogranicza ruch dużego sprzętu. Myślę, że podobnie będzie z Rivianem.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *