Wieści Lifestyle

Respiratory z części samochodowych do Tesli? [Wideo]2 min read

9 kwietnia 2020 2 min read

autor:

Respiratory z części samochodowych do Tesli? [Wideo]2 min read

W USA szaleje koronawirus. Już ponad 400 tysięcy Amerykanów jest zarażonych, a prawie 13 tysięcy z nich zmarło i końca tej pandemii nie widać. Żeby ratować ludzkie życie potrzebne są respiratory, dużo respiratorów. Na ratunek pospieszyli inżynierowe z Tesla, którzy próbują wyprodukować respiratory z części do swoich samochodów.

Niedawno opublikowano na YouTube krótki film z pracowni inżynierskich Tesli. Przedstawia on kilku inżynierów Tesli, którzy pokazują wczesny prototyp własnego respiratora. Wersję próbną respiratora przedstawia m.in. Joseph Mardall, dyrektor inżynierii Tesli. Na filmie widać dwie wersje: prototypowy respirator z elementami rozłożonymi na biurku oraz ten już „spakowany”, czyli taki jaki miałyby używać szpitale.

Firma została skrytykowana wcześniej, że zamiast wykorzystać istniejący projekt respiratora, próbuje wynaleźć go na nowo. Ten film ma pomóc w uzasadnieniu takiego wyboru. Próbują oni wykorzystać do budowy respiratora jak najwięcej części używanych w pojazdach tej marki. Części te są inżynierom doskonale znane i mają je w dużych ilościach. Celem jest przyśpieszenie procesu projektowania i produkcji respiratorów.

Na pokazywanych schematach części samochodowe oznaczone są na pomarańczowo. Są to niektóre części z układu zawieszenia Modelu S. Wykorzystano też środkowy ekran i komputer z Modelu 3.

Prototyp respiratora już działa, ale jak mówią inżynierowie Tesli mają jeszcze wiele do zrobienia.

Oprócz prac nad własnym respiratorem zespół Elona Muska ściągnął 1000 wentylatorów z Chin dla kalifornijskich szpitali. Trwa też przygotowywanie do szybkiego otwarcia fabryki „Gigafactory” z Nowego Jorku, żeby wytwarzać tam potrzebne respiratory. Współpracuje też z Medtronic, żeby produkować respiratory w fabryce w Fremont.

Tesla Respirator

Oprócz Tesli także Ford i General Motors ogłosili plany stworzenia respiratorów i innego niezbędnego sprzętu dla środowiska medycznego. Ford współpracuje z działem ochrony zdrowia GE, aby stworzyć „uproszczoną wersję” swoich wentylatorów, podczas gdy GM współpracuje z VentecLife Systems, aby pomóc zwiększyć produkcję swoich maszyn.

„Prosił” ich o to Prezydent Donald Trump oczywiście w swoim stylu i na Twitterze 😉


Autorem wpisu gościnnego jest Marcin Wirkus.