Auto Wieści

Renault 5 E-TECH to reaktywacja kultowego klasyka. Zapowiada również 3 nowe fazy Grupy Renault2 min read

19 stycznia 2021 2 min read

Renault 5 E-TECH to reaktywacja kultowego klasyka. Zapowiada również 3 nowe fazy Grupy Renault2 min read

Renault w ostatnim czasie prężnie działa i przekazuje sporo nowości. Cykliczne imprezy zdradzają wiele ciekawostek o przyszłości firmy. Kilka dni temu miała miejsce impreza pod hasłem „RENAULUTION”. Co odnosić się ma do rewolucji, które mają miejsce wewnątrz firmy, ale również nowych, genialnych pojazdów. Ma być nowe, a jednak czerpiące z historii kultowego modelu, Renault 5 E-TECH.

Model ten pokazano jedynie „przy okazji” spotkania, na którym zapowiedziano też 3 nowe etapy rozwoju, przed jakimi stoi Grupa Renault i porozumienie firm Nissan, Mitsubishi, Dacia oraz od niedawna AvtoVAZ, znane bardziej jako Lada. W tym miejscu trzeba podkreślić, że rosyjski i kultowy w wielu miejscach producent został pozyskany przez Renault, a tym samym prawdopodobnie uratowany przed upadkiem.

Renault 5 E-TECH jako deklaracja zmian

Renault już od 20 lat ściśle współpracuje z Nissan oraz Infiniti. Obie firmy są też od siebie zależne, bo każda z nich jest w posiadaniu pewnej części tej drugiej. Do tego japońsko-francuskiego aliansu w pewnym momencie dołączyła Dacia. Po pewnym czasie spróbowano też odtworzyć legendę Alpine. Ostatnio przejęto Mitsubishi. Również rosyjska Lada skapitulowała, gnębiona widmem upadku.

Renault 5 E-TECH

Renault ma wielki plan, który ma na celu przywrócić świetność firmy. W ciągu najbliższych 5 lat – producent przeprowadzi firmę przez 3 następujące po sobie fazy. Pierwsza z nich to dosłownie „zmartwychwstanie” w tej fazie firma chce skupić na rentowności i pojazdach, które przynoszą zysk. Następnie, już w 2023 firma chce przynosić konkretny zysk, który pozwoli pokazać odnowione linie i wzbogacone serie pojazdów. Po 2025 roku grupa zmieni swoje cele. Nie będzie koncentrować się na profitach, ale zajmie się nowymi technologiami, mobilnością i energią. Ma to uczynić Renault liderem nowej mobilności.

Renault 5 E-TECH

Jako przedsmak tego co przed nami, pokazano studyjny model elektrycznego pojazdu nawiązującego do legendarnego klasyka – Renault 5. Francuzi zapowiadają „Nową Falę” – ten samochód ma być elektryczny i jeszcze nowocześniejszy. Ponoć w skali jak nigdy dotąd. Niestety nie wiemy co to oznacza, producent nie przedstawił żadnych konkretnych danych na temat tego modelu. Sądzimy jednak, że powstanie on w drugiej fazie swojego rozwoju. Przyjdzie nam więc jeszcze trochę poczekać, ale zapowiada się solidny rywal dla Fiat 500e.

Renault 5 E-TECH

Więcej informacji można uzyskać na stronie Renault.