Auto Velo Wieści

Porsche kupuje kolejną firmę rowerową. Tym razem to Fazua, która produkuje silniki do elektryków3 min read

14 lutego 2022 2 min read

Porsche kupuje kolejną firmę rowerową. Tym razem to Fazua, która produkuje silniki do elektryków3 min read

Zmieniający się rynek to wróg tradycyjnej motoryzacji. Producenci dwoją się i troją, aby utrzymać swoją pozycję na rynku. Wszystko jednak wskazuje, że przyszłość należeć będzie do firm, które szybko zaakceptują nową rzeczywistość, która wyklucza pojazdy spalinowe. Porsche dostrzega swoją szansę w rynku rowerów elektrycznych. Przejęto kolejnego dużego gracza, to producent elektryczne napędy do rowerów Fazua.

Porsche nie raz już flirtowało z branżą rowerową. Jak sporo innych firm samochodowych, ma w swojej ofercie szalenie drogie rowery elektryczne. Te od Porsche powstały przy współpracy z wieloletnim partnerem, firmą Rotwild. Jakiś czas temu firma mocno komunikowała możliwość dokupienia dedykowanego bagażnika rowerowego dla modelu Taycan. Ten niepozorny ruch pozwolił sądzić, że firma naprawdę zakochała się w przemyśle rowerowym. Informowaliśmy też o przejęciu chorwackiego producenta elektrycznych super samochodów Rimac. Ten krok prowadził do kolejnego niesamowitego przejęcia na rynku. Porsche kupiło założoną przez Rimac firmę produkującą świetne i nowoczesne rowery elektryczne Greyp Bikes.

Należy też pamiętać o Porsche Digital GmbH, które powołało markę Cyklær, która ma rozwijać wiedzę o tej kategorii transportu przy udziale manufaktury rowerowej Storck oraz wspomnianych Greyp Bikes i Fazua.

Fazua to młoda firma z sukcesami

Fazua to niemiecka firma, która powstała w 2013 roku. Jej siedziba znajduje się Ottobrunn pod Monachium. Obecnie firma zatrudnia ponad 100 osób i dystrybuuje swoje produkty do ponad 40 producentów rowerów, w tym do takich gigantów jak Canyon i Trek.

Fazua

Napędy Fazua cechują się małymi gabarytami i niską wagą. Dla porównania konkurencyjny silnik Bosch Active Line Plus oferujący podobne parametry jest prawie 4-krotnie większy i 3-krotnie cięższy. Zasadniczo cały napęd (silnik, sterownik i akumulator) waży jedynie 600 gramów więcej niż sam tylko silnik wspomnianego Boscha. Cały napęd od Fazua można w całości szybko zdemontować, by cieszyć się wrażeniami jazdy tradycyjnym, lekkim rowerem.

Niestety firma posiada w ofercie tylko jeden silnik i jeden model akumulatora, które można sparować z 3 rodzajami kontrolera. Wspiera on za to łączność ze smartfonami oraz urządzeniami Wahoo, Garmin oraz Sigma. Fazua Ride 50 Evation oferuje przepisową moc 250 W (450 W w peaku) oraz 55 Nm momentu obrotowego.

Porsche kupuje 20% akcji Fazua

Teraz firma jeszcze dobitniej pokazuje, jak wielkie znaczenie ma dla niej działalność na „velorynku”. Kilka dni temu poinformowano oficjalnie o zakupie udziałów w Fazua GmbH. Z komunikatu prasowego Porsche dowiadujemy się, że firma zdecydowała się nabyć 20% udziałów Fazua GmbH z możliwością dokupienia dodatkowych akcji oraz przejęcia firmy w całości.

Porsche planuje również powołać dwie nowe firmy razem z Ponooc Investment BV, która działa na rynku inwestycyjno-doradczym w dziedzinie rozwiązań zrównoważonych środowiskowo. Firma ta jest częścią Pon Holdings BV — firmy handlowo-usługowej zatrudniającej około 16.000 pracowników na całym świecie, która działa również m.in. w branży rowerowej i motoryzacyjnej.

Porsche

Obie nowo powołane firmy, mają działać w obszarze elektromobilności. Pierwsze wspólne przedsięwzięcie ma na celu opracowanie, produkcję i dystrybucję przyszłej generacji wysokiej jakości rowerów elektrycznych Porsche. Druga firma skupi się na rozwiązaniach technologicznych na szybko rozwijającym się rynku mikromobilności.

Źródło: Porsche.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x