Wieści Transport UTO

Polacy przesiadają się na rowery. Wyniki lipcowego badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego6 min read

11 sierpnia 2020 4 min read

Polacy przesiadają się na rowery. Wyniki lipcowego badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego6 min read

Na łamach naszego serwisu niejednokrotnie pokazywaliśmy Wam ciekawe elektryczne rowery. Przesłano do nas lipcowe badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego, „Rowerowa Rewolucja”. Myślę, że nie zboczymy zbytnio z kursu Rozładowanych, jeśli je Wam przekażemy.

Zwłaszcza, że wnioski są bardzo ciekawe. Aż 45% ankietowanych będzie korzystać z roweru podczas urlopu. Nawet 41% ankietowanych wybiera rower zamiast innych środków transportu, a 20% jeździ na rowerze więcej niż przed rokiem. Organizatorzy badania mówią otwarcie „Polacy przesiadają się na rowery”, a „Rowerowa Rewolucja staje się faktem”.

Zdaniem Rozładowanych

Ten rok i nieprzyjemne wydarzenia, które nam towarzyszą, sprawiły, że musieliśmy zmienić nasze codzienne nawyki. Japońscy politycy, przekonują, że zmiany te musimy stosować już przez resztę naszego życia, jeśli chcemy uchronić się w przyszłości przed podobnymi. Wiele moich znajomych, którzy korzystali z transportu publicznego w dojazdach do pracy, wróciło do podróżowania prywatnym samochodem. Często w pojedynkę, co ma w ujęciu ogólnym wpływ na środowisko.

Ja również zrezygnowałem z autobusów. Dostrzegłem jednak w tym szansę na powrót do formy i zdrowego stylu życia opartego na aktywności fizycznej. Mogę się pochwalić, że już zrzuciłem prawie 3 kg zbędnego balastu i to tylko dzięki jedzie na rowerze. Nie chwalę się, pokazuję zalety ;). Bezpieczeństwo osobiste i zdrowie fizyczne.

Na łamach Rozładowanych pokazujemy całkiem sporo elektrycznych rowerów. Nie chcę być stronniczy i mówić Wam co jest lepsze rower czy e-rower. Wspominałem Wam jednak o badaniu, które pokazuje, że elektryczny rower jest świetnym rozwiązaniem dla przejazdów do pracy. Przeprowadzone na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego badanie daje sporo ciekawych informacji na temat tego, co aktualnie dzieje się na rynku rowerowym. To mnóstwo nowych danych, które potwierdza, że mamy do czynienia w naszym kraju z Rowerową Rewolucją.

Polskie Stowarzyszenie Rowerowe

Treść komunikatu:

Polacy przesiadają się na rowery

 

45% Polaków zamierza korzystać z roweru podczas wakacyjnego urlopu, 41% wybiera jednoślad zamiast innych środków transportu, a co piąty rowerzysta jeździ obecnie więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszego, lipcowego badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego. „Rowerowa Rewolucja” w Polsce staje się faktem.

 

Omawiane badanie jest częścią „Rowerowej Rewolucji” – kampanii organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. Głównym celem inicjatywy jest jeszcze większa popularyzacja roweru. Odpowiednimi działaniami PSR pragnie zachęcać Polaków do korzystania z tego bezpiecznego i zalecanego przez WHO środka transportu, podkreślając jednocześnie, że jest to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu.

 

Dziś, w dobie pandemii i zagrożeń związanych z zanieczyszczonym powietrzem i nadmierną produkcją dwutlenku węgla, poszukujemy środków komunikacji odpowiadających na potrzeby naszych czasów. Najnowsze badania pokazują, że rower jest najlepszym rozwiązaniem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jednoślad, jako bezpieczny środek transportu. Zdaniem WHO umożliwia on utrzymanie odpowiedniego dystansu, a tym samym wpływa na ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Jazda na rowerze to jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu – nie wiąże się z jakimikolwiek zanieczyszczeniami powietrza, nie generuje dwutlenku węgla. Dzięki dobrze przygotowanej i wciąż rozwijanej infrastrukturze, rower jest także szybki, bezpieczny i pozwala uniknąć zakorkowanych ulic miast. Z przeprowadzonego na zlecenie PSR badania wynika, że aż 41% Polaków korzysta z jednośladu, ograniczając podróżowanie innymi środkami transportu. Rezygnujemy głównie z komunikacji miejskiej, taksówek oraz samochodów. Ponadto Polacy częściej wsiadają na rowery – aż 24% z nich deklaruje, że jeździ więcej niż w poprzednim roku.

 

Przemieszczając się samochodem coraz więcej czasu spędzamy stojąc w korkach. W godzinach szczytu w dużym mieście przejechanie 15 km autem może zająć nawet półtorej godziny – zauważa Krzysztof Dylewski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego – Problem ten nie dotyczy rowerów. Przy dobrej infrastrukturze tę samą odległość rowerzysta jadąc równomiernym, spokojnym tempem jest w stanie przemierzyć w 45 minut. Cieszy nas, że w tym roku Polacy wybierają rowery, co potwierdzają to najnowsze badania.

 

Warto też zauważyć, że rower to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, bardzo popularny wśród milionów Polaków. Czy to w wolne popołudnie, czy podczas dłuższych wyjazdów na wakacjach, coraz więcej osób wybiera taką formę aktywnego odpoczynku. Badania wykazały, że aż 45% z nas zamierza spędzić wakacje z rowerem. Fakt, że Polacy wybierają rower potwierdzają także ich decyzje zakupowe. 4% respondentów nabyło rower w czasie pandemii, a 18% rozważa zakup w najbliższym czasie.

 

Również władze samorządowe dostrzegają potencjał, jaki wiąże się z przechodzeniem mieszkańców miast na rowery. Więcej rowerzystów to mniej samochodów, mniej spalin i mniejsze korki. Dlatego coraz więcej inwestuje się w rozwój infrastruktury rowerowej. W 2017 w Polsce było ponad 12 tys. km ścieżek przeznaczonych dla jednośladów, co stanowi wzrost o prawie 8% w porównaniu z poprzednim rokiem. Lepsza infrastruktura to szybsza i bezpieczniejsza podróż.

 

– Pomimo coraz lepszej sytuacji transportu rowerowego, zarówno jeżeli chodzi o liczbę rowerzystów,
jak i stan infrastruktury, wciąż jest jeszcze miejsce do poprawy
– zauważa Krzysztof Dylewski z PSR
Nie zmienia to faktu, że rower to obecnie najlepszy sposób lokomocji dla osób dbających o swoje zdrowie, czas i naszą planetę, a przykłady z krajów zachodnich potwierdzają, że trend ten będzie się utrzymywał. Tym bardziej apeluję do władz ogólnopolskich i samorządowych o wspieranie rozwoju transportu rowerowego– dodaje.

 

W ciągu najbliższych 3 miesięcy w ramach kampanii „Rowerowa Rewolucja” w Internecie pojawi się seria krótkich spotów podkreślających niewątpliwe walory roweru, a w mediach publikowane będą informacje opisujące realizowane przez Stowarzyszenie inicjatywy. Akcja obejmie również media społecznościowe. Na potrzeby kampanii agencja badawcza Difference przeprowadziła badanie, której wyniki zostaną udostępnione w formie raportu opisującego przyzwyczajenia Polaków związane z podróżowaniem na rowerze.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji, zachęcamy do odwiedzania strony http://www.psronline.pl/ oraz strony Facebook https://www.facebook.com/PolskieStowarzyszenieRowerowe. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: media@psronline.pl


Polskie Stowarzyszenie Rowerowe to organizacja, która zrzesza przedstawicieli polskich producentów oraz importerów rowerów i części rowerowych, przedstawicieli hurtowni i sklepów rowerowych, a także mediów branżowych. Stowarzyszenie przyczynia się do rozwoju całej branży w kraju a także przyczynia się do utrzymania pozycji nr. 4 Polski wśród producentów w Unii Europejskiej. Obecnie produkujemy rocznie ponad 1,5 mln rowerów! Więcej informacji na temat działalności Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego na stronie www.psronline.pl.

 

Partnerzy wspierający „Rowerową Rewolucję”: Accent, Author, Bafang, Dartmoor, Ecobike, Geobike, GeoVelo, KROSS, KTM, Le Grand, Martes, Maxim, M_Bike, Merida, Puky, Shimano, Unibike.

Źródło: Materiały prasowe.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *