Auto

Opony do aut elektrycznych: Kluczowe cechy, na które warto zwrócić uwagę3 min read

10 maja 2023 2 min read

Opony do aut elektrycznych: Kluczowe cechy, na które warto zwrócić uwagę3 min read

Przeniesienie napędu w samochodach elektrycznych odbywa się nieco inaczej niż w spalinowych. W efekcie elektryki mogą od razu generować wysoki moment obrotowy, zapewniający wyjątkowe osiągi. Do wykorzystania tego potencjału potrzebne są jednak odpowiednie opony dostosowane do specyfiki aut na prąd.

Modele opon dedykowane wyłącznie samochodom elektrycznym

Porównując ofertę modeli dostępnych na https://www.sklepopon.com/, można natknąć się na opony zaprojektowane specjalnie do aut elektrycznych. Dobrym przykładem są opony Bridgestone stworzone we współpracy z BMW do modelu BMW i3. Ecopia EP500 to ogumienie letnie, natomiast Blizzak LM-500 to opony zimowe. Tym, co przykuwa uwagę, jest ich nietypowy rozmiar. Ich bieżnik jest wąski – 155-175 mm – ale średnica całkiem spora – 19, 20 cali. Dzięki temu mają zapewnić optymalne osiągi w BMW i3.

Część opon do aut elektrycznych zachowała proporcje bardziej zbliżone do standardowych modeli przeznaczonych do spalinówek. Przykładem może być linia iON marki Hankook. Tu również mamy do czynienia z dużymi średnicami – 18-22 cale. Jednak szerokość bieżnika sięga w największych rozmiarach 295 mm. Takie wymiary mogą mieć zimówki – model Winter i*cept ION lub przeznaczone do elektrycznych SUV-ów opony letnie Ventus iON S X IK01A. Natomiast w przypadku modelu nastawionego na najwyższe sportowe osiągi – Hankook Ventus iON S IK01, 21-calowe rozmiary wykorzystują bieżnik o szerokości 305 mm i wyjątkowo niski profil 30%.

Rozmiary dostosowane do aut elektrycznych można znaleźć również wśród opon ogólnie określanych jako ekologiczne. Modele takie jak Michelin e.Primacy czy Continental EcoContact 6 występują zarówno w popularnych rozmiarach jak 205/55 R16 i 225/45 R17, jak również 155/60 R20 przeznaczonym do BMW i3. Czym, oprócz odpowiedniego rozmiaru, muszą wyróżniać się opony do elektryków?

opony do elektryka

Niski opór toczenia dla maksymalizacji zasięgu

Jedną z największych bolączek elektryków jest ich zasięg. Dlatego opony do nich muszą cechować się wysoką efektywnością energetyczną. Niskie opory toczenia pozwalają zmaksymalizować dystans możliwy do pokonania na jednym ładowaniu. Najlepiej oczywiście, jeżeli jest to klasa A. Okazuje jednak, że nie zawsze da się ją osiągnąć, i wśród rozmiarów dopasowanych do elektryków można trafić na opony o klasie C. Należy jednak pamiętać, że oprócz niskich oporów toczenia opony powinny być także bezpieczne i komfortowe.

Opony do aut elektrycznych muszą być ciche

Na komfort jazdy w dużym stopniu wpływa hałas słyszalny podczas jazdy. W autach elektrycznych jest zdecydowanie ciszej niż w spalinowych. Dlatego tutaj hałas toczenia opon odgrywa szczególnie istotną rolę. Szum i huk opon z pewnością nie jest tym, co chcemy słyszeć, jadąc elektrykiem. W efekcie podczas projektowania modeli do aut na prąd dąży się do maksymalnej redukcji hałasu.

Wysoka przyczepność opon do elektryków pozwoli wykorzystać ich potencjał

Kluczowym czynnikiem jest także możliwość utrzymania przyczepności podczas przenoszenia wysokiego momentu obrotowego na jezdnię. Dlatego opony do samochodów elektrycznych muszą oferować niebywałą przyczepność. Zapas przyczepności przyda się nie tylko podczas dynamicznego ruszania. Cechą samochodów elektrycznych jest wysoka masa, wynikająca z obecności akumulatorów. Opony do nich muszą mierzyć się zatem z dodatkowymi kilogramami w autach elektrycznych podczas pokonywania zakrętów, a także w trakcie hamowania. Dlatego właśnie nie mogą być takie same jak w autach spalinowych.


Artykuł sponsorowany dostarczony przez partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x