Auto Wieści

Nowa Kia Niro zadebiutowała. Na razie jako hybryda, następnie jako PHEV i EV3 min read

25 listopada 2021 3 min read

Nowa Kia Niro zadebiutowała. Na razie jako hybryda, następnie jako PHEV i EV3 min read

Nowa Kia Niro zadebiutowała podczas targów Seul Mobility Show 2021. Odświeżony model będzie oferowany w trzech wersjach napędu, a do salonów trafi już w przyszłym roku. Za sprawą tego modelu, Kia chce udostępnić zrównoważoną mobilność jak najszerszej grupie odbiorców.

Kia e-Niro zadebiutowała w 2018 roku. Niespełna rok później, klienci mogli zakupić model po liftingu (który szczęśliwie obejmował wszystkie wersje pojazdu w tym tę elektryczną). Dość szybko, bo po niecałych 4 latach, koreański gigant postanowił pokazać nam całkiem nową generację tego pojazdu. Niestety na wszelkie szczegóły dotyczące pojazdu jest jeszcze za wcześnie. Wiemy za to, jakim pojazdem będzie nowa Kia Niro i kiedy trafi na nasz rynek.

Nowa Kia Niro w trzech wersjach

Zacznijmy od najważniejszego — wszystkie trzy wersje nowej Niro będą zelektryfikowanane. Do wyboru będzie więc hybryda, hybryda plug-in oraz wersja w pełni elektryczna. Pojazd, który wdzięczy się na zdjęciach to wersja HEV. Sądzimy jednak, że tym razem model EV nie będzie specjalnie różnił się wyglądem od pozostałych wersji.

Nowa Kia Niro Nowa Kia Niro

Sprawne oko, może zauważyć podobieństwa do modelu KIA EV6 to jednak nie ten model był inspiracją dla nowej KIA Niro. Producent zapewnia, że do zaprojektowania Niro posłużono się gotowym wzorcem, którym był koncept z 2019 roku o nazwie Habaniro. Był to odważnie stylizowany crossover z dwukolorowym nadwoziem i szerokim tylnym słupkiem. Miał on za zadanie poprawić przepływ aerodynamikę pojazdu. Charakterystycznym elementem były też tylne światła, które miały kształt bumerangu.

KIA Habaniro
KIA Habaniro z 2019 roku. Haba-NIRO! 😉

Producent zaznacza też dwie cechy pojazdu. Wnętrze, które podobne jest do tego znanego nam z modelu EV6. Wykonano je z materiałów pochodzących z recyclingu z domieszką materiałów organicznych. To cecha nowych pojazdów, która wpływa na ograniczenie odpadów, co sprzyja ekologii.

Nowa Kia Niro Nowa Kia Niro

Następną cechą jest nowy tryb, który debiutuje w tym modelu. Nazywa się on „Greenzone Drive Mode”. Podczas jazdy w tzw. zielonych strefach, w oparciu o wskazówki systemu nawigacji, samochód automatycznie zaczyna wykorzystywać do napędu energię elektryczną. Nowe Niro rozpoznaje również ulubione miejsca kierowcy, na przykład dom czy biuro w centrum miasta, zapamiętane w nawigacji jako tzw. zielona strefa.

„Kia nadal podejmuje kroki w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości i zaprasza wszystkich do przyłączenia się do nowej ery mobilności” – powiedział Ho Sung Song, Prezes i Dyrektor Generalny Kia. „Nowa Kia Niro ułatwia prowadzenie zrównoważonego stylu życia dzięki wykorzystaniu ekologicznych materiałów, zaawansowanej technologii i za sprawą elektrycznych układów napędowych, a jednocześnie spełnia zróżnicowane potrzeby klientów”.

 

Nowe Niro zostało zaprojektowano zgodnie z nową filozofią designu „Przeciwieństwa, które się uzupełniają” i nawiązuje do filaru tej filozofii, który opisuje hasło „Uzasadniona radość”. Design nowego Niro czerpie inspirację z natury nie tylko pod względem wzornictwa, ale także w doborze kolorów i materiałów, aby wyrazić idealną równowagę między ekologicznym podejściem do mobilności a perspektywą zorientowaną na przyszłość.

Nowa Kia Niro Nowa Kia Niro

 

Nowe Niro będzie dostępne z układami napędowymi typu HEV, PHEV i EV. Pierwsze egzemplarze trafią do Polski w trzecim kwartale 2022 roku.

Źródło: KIA.

 

 

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *