Auto Wieści

Nissan Ariya debiutuje – to odpowiedz japończyków na Teslę Y4 min read

23 października 2019 4 min read

Nissan Ariya debiutuje – to odpowiedz japończyków na Teslę Y4 min read

W Tokio odbywają się właśnie targi samochodowe, które prestiżem prześcignęły niejedne z tych europejskich. Gdy u nas producenci uciekają od wielkich pokazów na targach, w Japonii zobaczyliśmy kilka ciekawych premier. Jedną z najważniejszych dla rynku EV będzie koncepcyjny Nissan Ariya!

Ariya to koncept, ale bardzo bliski produkcji. Bazuje na projekcie szalonego modelu IMx i jest elektrycznym crossoverem z dwoma silnikami, niezłym przyśpieszeniem, całą masą elektroniki wspomagającej kierowcę i autonomiczną jazdę. Dysponuje też rozwiązaniami zaczerpniętymi z takich modeli jak sportowy GTR czy terenowy Patrol. Na dodatek całkiem dobrze też wygląda.

Co prawda Nissan skupił się bardziej na ogólnej prezentacji niż na ścisłej specyfikacji, ale wiemy, że model ten będzie konkurować z modelem Y od Tesli (chociaż ta na pewno będzie szybsza w sprincie). Wedle informacji pozyskanych przez redaktorów z różnych magazynów obecnych na prezentacji, Ariya będzie przyśpieszać do „setki” w czasie poniżej 5 sekund i pozwoli na pokonanie dystansu około 480 km na jednym ładowaniu.

Nissan ariya – Nowoczesne systemy i rozwiązania

Ariya reprezentuje zupełnie nowy język projektowy i kierunek stylistyki Nissana. Jego wygląd opisują słowa „elegancki”, „seksowny”, „gładki”. W istocie tak jest, gdy spojrzy się na koncepcyjny model Ariya. Zauważalna stała się boczna linia, która kreśli linię okien, frontowy zderzak, który idealnie został opisany przez Nissana mianem gładkiego. Wąskie przednie i tylne reflektory, sprawiają też wrażenie seksownych — przynajmniej w mojej opinii.

Nissan Ariya

Nowa architektura pojazdu oznacza nowe możliwości, ma na nowo zdefiniować sposób interakcji pojazdów ze społeczeństwem.

Dzięki temu modelowi i koncepcji IMk chcieliśmy mieć pewność, że dusza każdego samochodu Nissana ma charakterystyczne japońskie DNA przekazane w prosty, ale niezwykle nowoczesny sposób, coś, co nazywamy „ponadczasowym japońskim futuryzmem” –  Alfonso Albaisa — wiceprezes Nissana ds. designu.

Nissan Ariya

To nie koniec nowości. Nissan Ariya „stoi” na 21-calowych, aluminiowych obręczach, został zaprezentowany w kolorze „Suisei Blue”, który nadaje pojazdowi dwuwymiarowego wrażenia — w zależności od odległości, z której oglądamy koncept. To też zasługa matowego lakieru, który zawiera w sobie malutkie szklane płatki, które załamują światło pod wieloma kątami.

Nissan Ariya

Nowe jest też wnętrze, które zdefiniowano na nowo. Stało się ono przestronne i czyste dzięki temu, że projektanci wykorzystali możliwości, jakie daje płaska płyta podłogowa pojazdów EV. Uporządkowano też deskę rozdzielczą, która jest prosta i ogranicza się jedynie do najważniejszych elementów. Istotną kwestią jest tu też wykorzystanie wielkich wyświetlaczy systemu infotainments. Producent chwali się też akcentami, które nadają charakteru. Są to starannie wybrane materiały jak perforowana skóra, miedziane tkaniny, drewno i satynowe aluminium.

Nissan Ariya

Ikona inteligentnej mobilności Nissana

Nissan zaprojektował Ariya, aby w pełni urzeczywistnić trzy filary inteligentnej mobilności Nissana — inteligentną jazdę, inteligentną moc i inteligentną integrację (dużo tej inteligencji 😉 ). Łącząc zaawansowaną technologię pojazdów elektrycznych z nowym poziomem bezproblemowej łączności człowiek-samochód, oferuje zupełnie nowe wrażenia z jazdy.

0BB76D0A 3AC2 46B6 9EE9 0E4BC855874A

W modelu tym zastosowano najnowszą wersję wielokrotnie nagradzanego systemu wspomagania kierowcy Nissana, ProPILOT 2.0. Zapewnia on pewną i wygodną jazdę. System łączy nawigację na autostradzie z możliwościami prowadzenia bez użycia rąk na jednym pasie. System działa na wyznaczonych drogach i pozwala na pewnym odcinku cieszyć się udogodnieniami z autonomicznej jazdy jak podróż bez rąk na kierownicy, zadanie prędkości i w razie konieczności wyprzedzanie i zmianę pasa ruchu. Podczas jazdy z włączonym ProPILOT 2.0 oświetlenie wnętrza zmienia kolory, aby zasygnalizować, że możliwa jest jazda bez użycia rąk, jednocześnie tworząc relaksującą atmosferę.

3202D7E7 772B 4415 8BE5 1979006BD469

Nissan Ariya zapewnia napęd na wszystkie koła za pośrednictwem dwóch silników umieszczonych w obu osiach pojazdu. Pozwala też na konfiguracje pewnych ustawień trakcji, co pozwala cieszyć się komfortową i dynamiczną jazdą. Nissan chwali się, że nowy układ jazdy i jego trakcja działa efektywniej niż w niektórych typowo sportowych samochodach, z silnikami spalinowymi. Wykorzystano tu wiedzę zdobytą przez lata rozwoju innych pojazdów — w tym układ podziału momentu obrotowego ATTESA E-TS z Nissana GT-R oraz inteligentny system 4 × 4 Nissana Patrol. Oba systemy dostosowano od nowa, korzystając z możliwości, które daje napęd elektryczny.

To również nie wszystko, co przygotował Nissan. Koncepcyjna, ale nie daleka od produkcji Ariya posiada więcej nowych systemów i inteligentnych rozwiązań. Postaram się je Wam przybliżyć, gdy model finalnie zadebiutuje na drogach.

Źródło: informacja prasowa.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] już na koncepcyjnych samochodach japońskiej firmy. Świetnym przykładem jest na przykład koncepcyjny Nissan Ariya, pokazany prawie pół roku temu na targach w Tokio. Wprawdzie widzieliśmy tam jeszcze zarys […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x