Aktualności Lifestyle

Jazda na e-rowerach bezpieczniejsza o 39%. To już tylko 4 urazy na milion przejechanych kilometrów!2 min czytania

29 maja 2024 2 min read

Jazda na e-rowerach bezpieczniejsza o 39%. To już tylko 4 urazy na milion przejechanych kilometrów!2 min czytania

Byłem pewny, że jest inaczej. Dobrze się jednak mylić, bo ilość wypadków z udziałem mikromobilności (e-bike, e-hulajnogi) spadła po raz trzeci z rzędu. Wartości, o których sobie zaraz powiemy, dotyczyły 680 milionów kilometrów i obejmowały aż 30 krajów, w tym Polskę.

To zaskakujące dane, zwłaszcza że co rusz słyszy się o kolejnych przypadkach łamania przepisów i poważnych wypadkach. Okazuje się jednak, że dzięki innowacjom technologicznym oraz kampaniom edukacyjnym (które sponsorowali producenci, firmy sharingowi oraz miasta) udało się dramatycznie zmniejszyć ilość wypadków.

Raport organizacji Micro-mobility for Europe

Winora iRide Pure

Micro-mobility for Europe (MMfE) to koalicja na rzecz rozwoju mikromobilności. Jej celem jest rozkwit i unormowanie tej gałęzi transportu. Do koalicji przystąpiło wielu ekspertów, urbanistów, producentów sprzętu oraz firmy sharingowe.

Niedawno opublikowano specjalny raport, który ujawnia wyniki badań, które przeprowadzono w 27 krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Izraelu. Dane zostały zagregowane na podstawie raportów o incydentach firm Bird, Bolt, Dott, Lime, TIER i Voi i są zgodne z tą samą metodologią, co w latach 2021 i 2022. Dane MMfE z 2023 roku opierają się na ponad 300 milionach przejazdów e-hulajnogami obejmujących ponad 540 milionów kilometrów oraz ponad 58 milionach przejazdów e-rowerami obejmujących ponad 139 milionów kilometrów.

Aplikacja Bosch Flow dla rowerów z systemem Bosch eBike Systems. Nowe możliwości dla twojego elektryka, które trzeba poznać!

Ze wspomnianego raportu wynika, że w porównaniu do 2022 roku, liczba wszystkich zgłoszonych urazów na milion podróży zmalało aż o 44% w przypadku e-hulajnóg. Liczba wypadków, które skutkowały koniecznością leczenia oraz śmiertelnych wypadków zmalała o 19%.

Nas jednak bardziej interesują rowery elektryczne. Tu jednak trend jest bardzo zbliżony. Okazuje się, że liczba wypadków na milion podróży zmalała o 39%. Liczba poważnych wypadków, lub tych, w których ktoś poniósł śmierć zmalała o 16%.

Zaskakującym jest też fakt, że ryzyko obrażeń, które wymaga leczenia, jest nieco wyższe podczas jazdy rowerem elektrycznym niż elektryczną hulajnogą. W przypadku rowerów to 3,9 przypadka na milion przejechanych kilometrów. Jeśli chodzi o hulajnogi to zaledwie 3,3 przypadka na milion kilometrów.

Więcej informacji na oficjalnej stronie MMfE.

 

 

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x