Wieści Auto

Mercedes zapowiada kolejną elektryczną ciężarówkę: eEconic już niedługo wyjedzie na drogi2 min read

21 stycznia 2020 2 min read

Mercedes zapowiada kolejną elektryczną ciężarówkę: eEconic już niedługo wyjedzie na drogi2 min read

To kolejny krok Daimlera w kierunku elektryfikacji swojej floty. Nowy model będzie oparty na modelu Econic (który dotychczas był dostępny z silnikami Diesla i zasilanym CNG), ale dziedziczy elektryczną platformę z modelu eActros. Niemiecka firma nie każe czekać na swoją elektryczną ciężarówkę zbyt długo i wprowadzi ją niebawem do użytku.

Mercedes eEconic jest pojazdem stworzonym z poczucia odpowiedzialności. Projektanci tego pojazdu wiedzą, że miasta rosną. Wraz z nimi rosną też wymagania co do mobilności, logistyki, środowiska i jakości życia. Już poprzednik (model Econic) wywiązywał się z postawionych mu wymagań miejskich. Teraz Mercedes chce podnieść poprzeczkę jeszcze bardziej. Mercedes ma zamiar zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, nie tylko pieszym, ale również prowadzącym i obsługującym pojazdy specjalnego przeznaczenia.

Jak wspominałem pewien przedsmak tego, dał nam model Econic – mam tu na myśli system DirectVision z panoramicznymi oknami i inteligentnymi systemami wspomagającymi kierowcę.

Mercedes Econic
Spodziewamy się, że eEconic będzie podobny do poprzednika (na zdjęciu).

Nowy napęd, podobne zastosowanie

Elektryczny Mercedes eEconic stworzono z myślą o użyteczności publicznej i komunalnej. Tysiące sztuk tego modelu pracuje na co dzień jako śmieciarki, betoniarki, dźwigi czy też lotniskowe rampy. Elektryczny napęd ma idealnie wpisywać się w taką użyteczność, dzięki temu, że jest on cichy, tani i idealny na krótkich dystansach.

Co więcej, Mercedes planuje testy tego modelu u wybranych klientów, już w przyszłym roku. Doświadczenie zdobyte podczas testów wpłynie bezpośrednio na seryjną produkcję eEconic, która ma się rozpocząć w 2022 roku. Mercedes eEconic wykorzystywać będzie tę samą platformę co model eActros, której seryjna produkcja rozpocznie się w przyszłym roku.

Mercedes eActros oraz eEconic to nie jedyne projekty elektrycznych ciężarówek koncernu Daimler. Obecnie prowadzone w fazie publicznych testów są też ciężarówki Freightliner eM2 i Cascadia oraz dostawczy FUSO Canter.

Źródło: Mercedes.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x