Lifestyle Wieści

Mapy Google dodają nowe formy transportu – czas na rowery i hulajnogi2 min read

29 sierpnia 2019 2 min read

Mapy Google dodają nowe formy transportu – czas na rowery i hulajnogi2 min read

Do tej pory podczas wyznaczania trasy na mapach Google użytkownicy mogli wybierać pomiędzy różnymi środkami transportu. Trasę mogli pokonać samochodem, pieszo, rowerem, a także środkami komunikacji miejskiej. W ostatnim czasie w wielu miejscach pojawiły się jednak alternatywne pojazdy ułatwiające poruszanie się po mieście, które nie były uwzględniane przez mapy. Ma się to jednak zmienić, Mapy Google dodają bowiem do swojej aplikacji możliwość wykorzystywania do przejazdów miejskich skuterów, rowerów, a także popularnych ostatnio hulajnóg elektrycznych.

Aktualizacja modułu planowania podróży na pewno spodoba się wszystkim zwolennikom ekologicznych podróży. Będą oni mieli możliwość wyznaczenia trasy z punktu A do punktu B przy wykorzystaniu jedynie elektrycznych oraz hybrydowych środków transportu, dostępnych w coraz większej liczbie miast. Google postawiło sobie za cel integrację z wieloma zewnętrznymi systemami. Jeśli zostanie to wprowadzone na rynek, na pewno szybko zyska swoich zwolenników.

Rowerem, samochodem, a może elektryczną hulajnogą?

Mapy Google są chyba najczęściej wybieraną darmową nawigacją, z której korzystają turyści w obcych miastach. Możliwość sprawnego wyznaczenia trasy omijającej korki oraz wszelkie niebezpieczeństwa na drogach już została doceniona zwłaszcza przez kierowców. Teraz jednak nadszedł czas na ułatwienie poruszania się za pomocą miejskich środków transportu w trybie mieszanym.

Pewnie niejednokrotnie przydarzyła się Wam sytuacja, że musieliście przemierzyć spory kawałek drogi przez centrum miasta. Na tramwaj czy autobus trzeba było jeszcze poczekać, samochodem nie było możliwości się przedostać, a pieszo jednak za daleko. Właśnie takim sytuacjom Google chce zapobiec, wprowadzając nową funkcję.

Jak będzie działała nowa aktualizacja mapy google?

Producent nazwał swoją funkcjonalność „pierwsza i ostatnia mila”. Zamierza zintegrować ze sobą wiele usług, w tym między innymi Ubera, aby zasugerować użytkownikom ostatnią drogę dojazdu do celu. Wystarczy wyznaczyć trasę między dwoma punktami i wybrać tryb mieszany transportu, by uzyskać więcej propozycji od Google. Na mapie znajdziecie między innymi najbliższą stację rowerową, lokalizację hulajnogi czy kierowcy Ubera wraz z szacowanymi kosztami przejazdu.

Kiedy można spodziewać się wprowadzenia nowej funkcji?

Google zapowiada, że poszerzenie działalności planowania trasy pojawi się już niebawem. Pojawi się ono zarówno w mapach systemu iOS, jak i na Androidzie. Nie sprecyzowano jednak jeszcze, jakie państwa będą mogły korzystać z tej funkcjonalności w pierwszej kolejności. Można tylko mieć nadzieję, że Polska znajdzie się wśród zapowiadanych 30 państw. Jeśli doczekamy się wyznaczania tras dla hulajnogi czy skutera, na pewno nowość od Google okaże się prawdziwym hitem.