Lifestyle Rowery elektryczne

Jak działa darmowy kalkulator OC?3 min czytania

12 października 2021 2 min read

Jak działa darmowy kalkulator OC?3 min czytania

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest zaliczane do grona obowiązkowych, jakie muszą wykupić dla swoich pojazdów ich posiadacze. Umowę ubezpieczeniową powinni oni zawrzeć najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji pojazdu lub też z dniem zakończenia okresu ostatniej ochrony OC. Wszystkie towarzystwa, na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, muszą zapewnić klientom ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach OC pojazdu. Niemniej wysokość składki dla tego samego auta może być różna.

Przed czym chroni ubezpieczenie komunikacyjne OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadacza pojazdu mechanicznego gwarantuje mu ochronę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód wyrządzonych w ruchu drogowym. Jeśli dojdzie do wypadku z winy kierującego ubezpieczonym w ramach OC samochodem, przez co zniszczone zostanie czyjeś mienie lub poszkodowany dozna urazu, to odszkodowanie wypłaci nie sprawca kolizji, ale firma ubezpieczeniowa, w której wykupił ubezpieczenie OC.

Ubezpieczony powinien być każdy zarejestrowany samochód, nawet taki, którym jeździmy sporadycznie lub który stoi w garażu. Nie ma to znaczenia, zwłaszcza że do wypadku może dojść nawet wtedy, gdy samochód ma zgaszony silnik. Ochrona w ramach OC będzie obowiązywała także przy załadunku i rozładunku pojazdu, wsiadaniu i wysiadaniu z niego, garażowaniu, zatrzymaniu lub postoju.

Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC

Zakres ubezpieczenia OC został ściśle określony w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, podobnie jak wysokość minimalnych sum gwarancyjnych. Wynoszą one obecnie 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych, bez względu na liczbę osób poszkodowanych, oraz 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Każde towarzystwo musi  zapewnić takie same minimalne sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Ile kosztuje OC?

Składka obliczana na ubezpieczenie OC zależy nie od wysokości sum gwarancyjnych czy zakresu ochrony, ale od wielu innych czynników. Znaczenie ma rodzaj, model i marka pojazdu, pojemność i moc silnika, deklarowany przebieg w kilometrach, historia przebiegu ubezpieczenia czy też to, gdzie trzymane jest zwykle auto – w garażu, na parkingu strzeżonym czy na ulicy. Wszystkie te parametry należy podać w formularzu w kalkulatorze.

Na stronie uniqa.pl przygotowaliśmy dla naszych klientów przyjazny, darmowy kalkulator OC, za pomocą którego z łatwością można oszacować wysokości składki. Właściciele aut, którzy zdecydują się na zakup ubezpieczenia przez internet, w zamian otrzymają zniżkę w wysokości aż 15 proc.

Jak działa kalkulator OC?

W pola kalkulatora należy wpisać informacje dotyczące właściciela ubezpieczanego auta oraz samego samochodu. Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Cechy pojazdu, zakres i rodzaj jego eksploatacji, wiek posiadacza czy jego historia ubezpieczenia OC to najważniejsze kwestie, na jakich opiera się obliczanie składki w kalkulatorze OC online. Udzielenie odpowiedzi na pytania zajmie nam co najwyżej kilka minut, a bez wychodzenia z domu będziemy mogli dowiedzieć się w ten sposób, i ile kosztować nas będzie roczna ochrona. Do uzupełnienia formularza kalkulatora OC przydadzą się dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu i z dowodu osobistego posiadacza auta. Pozwoli to szybciej wyliczyć składkę, a uzyskana kwota będzie stanowić ostateczną cenę. Polisa OC musi zawierać dane zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy.

Po wyliczeniu składki OC możemy szybko zawrzeć umowę ubezpieczenia i w trybie bezgotówkowym, online, uregulować opłatę za obowiązkową ochronę. Dodatkowo skorzystamy ze zniżki i w cenie pakietu OC otrzymamy Assistance MIDI, zapewniający podstawową pomoc w razie wypadku, awarii auta lub jego kradzieży.


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez zewnętrznego partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x