Testy

GTX Spectrum to dobry alkomat, który nie zrujnuje portfela – pełna recenzja4 min read

12 listopada 2020 3 min read

GTX Spectrum to dobry alkomat, który nie zrujnuje portfela – pełna recenzja4 min read

GTX Spectrum to przystępny cenowo alkomat osobisty. Kilka dni temu opublikowaliśmy pierwsze wrażenia z użytkowania tego sprzętu. Teraz pora przyjrzeć się mu bliżej.

Z pierwszych wrażeń mogliście się dowiedzieć, że to całkiem dobrze wyceniony alkomat na każdą kieszeń. W końcu kosztuje zaledwie 279 zł, a mimo to spełnia odpowiednie wymagania. Co więcej, w tekście znajdziecie garść podstawowych informacji, specyfikację techniczną oraz galerię zdjęć produktu. Teraz pora na bardziej szczegółowe testy i wrażenia z dłuższego użytkowania.

GPX Spectrum przyjazny dla kieszeni i dobrze wykonany

Firma GTX posiada w naszym kraju kilka modeli w sprzedaży. Do mnie trafił model Spectrum, który jest jednym z wyższych modeli tego producenta opartych na czujniku elektrochemicznym. Stworzono go z myślą o zastosowaniu osobistym. Dlatego jego budowa jest kompaktowa i mała. Na froncie urządzenia znalazło się miejsce dla otworu na ustnik, wyświetlacza podającego wynik i dodatkowe komunikaty oraz trzech diod LED. Z tyłu, pod klapką znajdzie się miejsce dla dwóch baterii AAA — producent dostarcza nam takie w zestawie. Co ciekawe, widać tu dbałość o szczegóły, bo baterie są firmy Varta — a więc renomowanego producenta.

GTX Spectrum

Czarny alkomat z czerwonymi elementami sprawia całkiem solidne wrażenie. Dodatkowo, co widać na zdjęciach, jest fotogeniczny i całkiem miły dla oka ;). Jego obudowa wykonana jest z przyzwoitego plastiku, nie skrzypi, nie trzeszczy i jest dobrze spasowana. Daje to podstawy do tego, by sądzić, że alkomat ten posłuży na lata.

Alkomat w przeciwieństwie do bezmarkowych urządzeń sprzedawanych na portalach aukcyjnych jest skalibrowany już w momencie kupna. Nie ma tu mowy więc o fałszywych wynikach. Zadbała o to jedno z największych laboratoriów w naszych kraju. Co więcej, alkomat można kupić w opcji kalibracji bez limitu w okresie 12 lub 24 miesięcy. Wystarczy zgłosić chęć kalibracji urządzenia i dostarczyć je do dystrybutora, a on zajmie się całą resztą.

Po co kalibrować? Każdy sprzęt, który ma dawać potwierdzony wynik, takiej kalibracji potrzebuje. Zwyczajowo powinna ona być przeprowadzona raz na rok lub co 500 testów, w zależności co szybciej nastąpi. To ważne, by wybrać taki alkomat, którego producent na to pozwala i wspiera takie działanie. To duża zaleta GTX Spectrum nad innymi urządzeniami.

GTX Spectrum i naprawdę łatwy pomiar

W przypadku większości dostępnych na rynku alkomatów osobistych, pomiar wygląda podobnie i jest dość prosty. Ważne jest jednak, by pomiar był prosty, ale wyniki, które się uzyskuje były akuratne. Odpowiednia powinna być temperatura, w której dokonujemy pomiaru i to czy znalazła się ona w zakresie, w którym pracuje urządzenia. Ważny jest również czas, który upłynął po spożyciu alkoholu — powinien on wynosić minimum 30 minut. Ważne są również przerwy między dokonanymi pomiarami — w przypadku GTX Spectrum wynosić one powinny 2 minuty. Ważny jest również odpowiedni strumień wydychanego powietrza. O tym wszystkim informuje dobry alkomat.

GTX Spectrum

GTX Spectrum posiada wyświetlacz, który nie tylko pozwala na sprawdzenie wyniku pomiaru wyrażonego w promilach. Pozwala również dowiedzieć się, czy urządzenie może przeprowadzić pomiar, czy nie znajdujemy się w temperaturze, w której nie można prowadzić pomiarów (od 5 do 40 stopni Celsjusza) czy bateria nie jest za słaba, a przede wszystkim to, czy dmuchamy odpowiednio mocno by dostać miarodajny wynik.

Testowany alkomat potrafi też dźwiękiem zasygnalizować próg 0,5 promila, który jest barierą, po której przekroczeniu jesteśmy uznawani w myśl prawa i panujących przepisów za osobę „nietrzeźwą”, co wiąże się z dalszymi nieprzyjemnościami. Odpowiedni sygnał i informacje na wyświetlaczu można zaobserwować również po przekroczeniu 4 promili to stan zatrucia alkoholowego, który uważany jest za śmiertelny.

Poddając się kontroli za pośrednictwem GTX Spectrum, mamy nie tylko pewność dokładnego pomiaru, ale również prawidłowości jego wykonania. To zaleta, której nie da się przecenić.

Więcej informacji oraz ofertę kupna można znaleźć na stronie dystrybutora.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *