Wieści

Gigafabryka Tesli pod Berlinem powstaje w bólach2 min read

3 czerwca 2020 2 min read

author:

Gigafabryka Tesli pod Berlinem powstaje w bólach2 min read

Tesla zaczyna budowę swojej Gigafabryki nr 4 w Niemczech pod Berlinem. Budowa napotkała jednak trochę problemów formalnych. Zgłoszono bowiem prawie 400 zastrzeżeń do projektu budowlanego. Mimo tych utrudnień rozpoczęto prace fundamentowe. Tesla oprócz swojej fabryki utworzy w Berlinie także centrum badawczo-rozwojowe. Podobno znalazła już miejsce na to centrum w miejscu dawnej berlińskiej gazowni.

Tesla uzyskała zgodę na prace fundamentowe na terenie przyszłej Gigafactory 4 od Krajowego Urzędu Środowiska Brandenburgii. Za zgodą tego urzędu Tesla może rozpocząć prace nad płaskim fundamentem w Grünheide, a także zająć się rurociągami i podporami oraz wyrobiskami budowlanymi. Ponadto obszary mogą być zagęszczane, aby można było tam przechowywać materiał budowlany dostarczany koleją.

Postępy prac przy budowie Gigafactory Berlin można obserwować na Youtube:

Do tych prac istnieje jednak kilka wymagań: praca jest dozwolona tylko między godzinami 18 a 22. W tym czasie robione są pomiary w celu sprawdzenia zgodności z wytycznymi dotyczącymi hałasu z budowy. Ponadto prace muszą być prowadzone nad warstwą wodonośną, a pojazdy budowlane muszą być tankowane poza obszarem ochrony wody pitnej.

Tesla też wykonuje wszystkie prace na własne ryzyko. Jeśli cały projekt nie zostanie zatwierdzony, amerykańska firma będzie musiała usunąć wybudowane już fundamenty na własny koszt. Dodatkowo zatwierdzenie wniosku planistycznego nie jest jeszcze gotowe, ponieważ przesłuchania w sprawie 370 zastrzeżeń do projektu budowlanego nie mogły się odbyć w marcu. Wszystkiemu winna jest oczywiście pandemia koronawirusa.

Centrum Badawczo Rozwojowe w dawnej gazowni

Jak donoszą niemieckie media, podobno Tesla znalazła miejsce na swoje centrum badawczo-rozwojowe powiązane z budowaną Gigafabryką. Ma ono powstać w dawnym gazometrze w „Euref Business Campus” w berlińskiej dzielnicy Schöneberg. Kampus Euref to obecnie siedziba około 150 firm. Mają tam swoją siedzibę także kilka firm zajmujących się ochroną klimatu i transformacją energetyczną. W tym kampusie pracuje tam już 3500 osób. Tesla chce pomieścić tam około 2000 swoich pracowników. Budynek był wykorzystywany jako magazyn gazu do 1995 r., a później jako studio do telewizyjnego talk show. Tesla będzie tylko jedną z firm energetycznych, które mają wprowadzić się do zabytkowego budynku. Na początku 2021 r. Niemieckie Stowarzyszenie Energii Odnawialnej przeniesie również swoją siedzibę do kampusu Euref. Gazometr jest obecnie przebudowywany. Centrum kongresowe ma powstać na parterze, a około 30 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej powstanie na kilku piętrach. Rozbudowa całego kompleksu ma zająć około trzech lat.

Kampus Euref znajduje się około 45 minut od Grünheide w Brandenburgii, gdzie Giga Berlin będzie produkował pojazdy elektryczne Tesli. W niemieckiej Gigafabryce ma być zatrudnionych około 12000 pracowników produkujących około pół miliona samochodów rocznie.

źródło: www.electrive.net

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x