Auto Wieści

Nie mogę się napatrzeć na Genesis X Concept. Koreańskie gran turismo urzeka wyglądem i zapowiada kierunek rozwoju firmy2 min read

6 kwietnia 2021 3 min read

Nie mogę się napatrzeć na Genesis X Concept. Koreańskie gran turismo urzeka wyglądem i zapowiada kierunek rozwoju firmy2 min read

Genesis zaprezentował kilka dni temu wyjątkowy projekt elektrycznego gran turismo, które oczarowało dziennikarzy na całym świecie. Genesis X Concept to prototyp, ale z kategorii tych, które mogą szybko wejść do produkcji.

Koreańską marka Genesis wyodrębniła się z firmy Hyundai w 2015 roku. Nadal jednak należy do grupy Hyundai KIA. Powiedzieć o tej firmie, że to luksusowe Hyundaie to nie powiedzieć nic. Firmę cechuje indywidualne wzornictwo, śmiałe pomysły i duża doza luksusu. Niestety pojazdy tej firmy nie są oferowany w Europie, chociaż ma się to wkrótce zmienić.

Genesis X Concept

Genesis jako miejsce premiery wybrał dach jednego z wieżowców w Nowym Jorku. To nie tylko ciekawe miejsce, ale zapewne odniesienie do tego, że firma ma aspiracje być na szczycie i w przyszłości dominować na rynku pojazdów premium w USA. Po części już się to udało, bo Hyundai ma duże uznanie amerykańskich klientów, którzy uważają samochody tej firmy za wyjątkowo dobre.

Genesis X Concept

Trzeba tu też nadmienić, że w pierwszym roku sprzedażowym nowej marki (2016) oferowany był tylko jeden model pojazdu (G90), który sprzedał się w zaledwie 6948 sztukach, co dawało firmie 0.04% udziału w rynku. Już rok później sprzedaż urosła do ponad 20000 sztuk, co jest sporym osiągnięciem, biorąc pod uwagę staż na rynku. Aktualnie na rynku motoryzacyjnym w USA panuje stagnacja związana z pandemią. W 2020 roku sprzedano mniej, bo 16384 pojazdy. Oferowanych jest obecnie 5 modeli, dwa SUV-y (GV70, GV80) oraz trzy limuzyny (G70, G80, G90). Nowe modele w ofercie przyczyniły się do świetnej sprzedaży mimo zapaści na rynku motoryzacyjnym. Pierwszy kwartał przyniósł sprzedaż na poziomie 8223 sztuk, co jak łatwo zauważyć stanowi połowę całej sprzedaży w zeszłym roku!

Genesis X Concept

Wróćmy jednak do modelu X Concept. Jay Chang, globalny dyrektor marki Genesis potwierdził, że samochód, który oglądamy to ucieleśnienie podstawowych elementów, cech i celów, do których dąży firma. To już piąty koncept, który prezentuje firma Genesis. Wcześniej były to modele New York, GV80 (model produkcyjny), Mint (który był przez nas opisywany) oraz Essentia. Ten ostatni zaprezentowany był w 2018 roku, a w bieżącym miał wejść do produkcji. Co ciekawe to na Genesis Essentia wydaje się bazować Genesis X Concept. Może świadczyć o tym, że firma poważnie myśli o wprowadzeniu tego modelu na rynek.

Z wiadomości prasowej nie dowiemy się nic o zasięgu, mocy ani innych parametrach pojazdu. Przygotowano jednak wiele materiałów promocyjnych, na których możemy podziwiać Genesis X Concept. Jeden ze spotów filmowych stworzono przy współpracy z Jason Bergh, uznanym reżyserem i producentem filmowym.

Genesis X Concept Genesis X Concept Genesis X Concept Genesis X Concept

Więcej informacji można znaleźć w informacji prasowej oraz na stronie internetowej marki Genesis.