Auto Wieści

Nowy elektryczny Fiat 500 zaprezentowany… online [Wideo]3 min read

16 kwietnia 2020 3 min read

author:

Nowy elektryczny Fiat 500 zaprezentowany… online [Wideo]3 min read

Pewnie nie tak wszyscy wyobrażaliśmy sobie prezentacje nowych samochodów. Nowy w pełni elektryczny Fiat 500 miał mieć swoją premierę na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. Niestety ta wielka impreza dla miłośników czterech kółek została odwołana z powodu zagrożenia koronawirusem.

Poznajemy więc nowego Fiata 500 zdalnie, online – tak jak sporo z nas teraz pracuje czy się uczy. Dyrektor Fiata Olivier François w 18 minutowym filmie przedstawia tego miejskiego elektryka. Warto film obejrzeć, żeby zobaczyć jak włoski jest ten pojazd.

Włochy to dom dla 500-tki

Olivier François mówi w filmie:

Jesteśmy w Mediolanie, żeby wysłać pozytywny sygnał. Ponieważ Mediolan teraz tego potrzebuje. Mediolan jest motorem włoskiej gospodarki projektowania mody, stylu i luksusu.

Nowa 500 ma dawać nową energię, ma być tym czym była pierwsza wersja stworzona tuż po II wojnie światowej w 1957 roku. Dawała ludziom swobodę ruchu i nową nadzieję. Ten nowy Fiat 500 trzeciej generacji ma odgrywać podobną rolę.

Fiat 500e

Trzecia generacja Fiata 500

Pierwszy elektryczny Fiat wygląda podobnie jak ten z poprzedniej generacji. Jednak to całkiem nowa i nieco większa konstrukcja. Wymiary nadwozia wydają się, że są bardziej praktyczne i szersze. Ma na jednym ładowaniu przejechać 320 km (WLTP), ale jeżdżąc wyłącznie po mieście może się wydłużyć do 400 km. Auto ma być napędzane silnikiem o mocy 87 kilowatów oraz baterią litowo-jonową o mocy 42 kWh.

Fiat 500e Fiat 500e

Silnik 118-konny ma się rozpędzić do setki w 9 sekund. Maksymalnie rozkręcimy auto do 160 km/h.

Do kompletu dołączana będzie ładowarka domowa easyWallbox, która w 6-godzin pozwoli w domowym garażu naładować baterię. Na mieście za pomocą szybkich ładowarek przez 5 minut naładujemy do zasięgu 50 km – czyli wystarczającym na codzienne podróże. Jak poświęcimy na ładowanie 35 minut to bateria naładuje się do 80%.

Fiat 500e

Nowy model Fiata 500 „la Prima” będzie pierwszym samochodem miejskim, który ma zapewnić autonomiczną jazdę na poziomie 2. Będzie mógł więc autonomicznie przyspieszać, hamować, utrzymywać samochód na pasie ruchu, czytać znaki drogowe i sugerować odpowiednie dostosowanie prędkości. Jego systemy mają także zwracać uwagę na pieszych i rowerzystów.

Fiat 500e

Za limitowaną edycję zapłacimy 37500 euro, czyli ponad 160 tysięcy złotych. Sprzedaż wg polskiej strony Fiata planowana jest na październik 2020 r.

 

Leonardo Di Caprio

W promocję „pięćsetki” zaangażowany jest Leonardo Di Caprio.  Kampania wideo „All-In”, ukazuje Di Caprio zachęcającego wszystkich do większego zaangażowania się w walkę ze zmianami klimatu i dążenie do zrównoważonego rozwoju: „We need to go all-in” („Musimy na to postawić”), mówi w swoim przemówieniu. Fiat współtworzył projekt samochodów typu One-offs, pierwszych trzech unikatowych i specjalnych egzemplarzach nowej 500 ze współpracy z  firmami Armani, Bvlgari i Kartell. Pojazdy te zostaną sprzedane na aukcji z których dochód trafi do jednej z organizacji ekologicznych Leonardo Di Caprio.

Fiat 500e

Źródło: materiały prasowe FIAT


Autorem wpisu gościnnego jest Marcin Wirkus.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *