Auto

Serce Byka będzie elektryczne! Lamborghini zdradza plany na następne lata – dwa nowe V12, później hybrydy a niedługo elektryk3 min read

18 maja 2021 2 min read

Serce Byka będzie elektryczne! Lamborghini zdradza plany na następne lata – dwa nowe V12, później hybrydy a niedługo elektryk3 min read

Direzione Con Tauri to ogłoszony właśnie plan, który przedstawia elektryczną przyszłość firmy. Stephan Winkelmann zapewnia tym samy, że potrzeba zmian i dostosowania się do aktualnej sceny świata nie wpłynie na tradycje marki. Lamborghini nadal będzie produkować szalenie szybkie, luksusowe i zaawansowane pojazdy, tyle że elektryczne.

Aldebaran to najjaśniejszą gwiazda w gwiazdozbiorze Byka. Tablice alfonsyńskie nazywały kiedyś tę gwiazdę Con Tauri, co dosłownie znaczy „serce Byka”. Direzione Con Tauri to poetycko ubrany plan, który wytycza nową drogę w historii włoskiej firmy.

Lamborghini Terzo Millennio

Lamborghini elektryczne i nadal elektryzujące

Plan Lamborghini przedstawił przez CEO firmy, Stephan Winkelmann. Firma zwraca się ku redukcji emisji dwutlenku węgla, elektryfikacji swojego portfolio oraz większym inwestycjom, które opiewają na kwotę 1,5 miliarda euro! Trzeba tu jednak nadmienić, że firma kilkukrotnie podkreśliła, że elektryfikacja ta nie wpłynie na charakter oferowanych pojazdów i tradycje firmy. Samochody dalej będą luksusowe, zaawansowane technicznie i dalej dążyć będą do maksymalnej zwinności i szybkości oraz niosących się razem z tym ekscytujących wrażeń.

Direzione Con Tauri to plan w trzech etapach:

  • Celebracja spalinowych pojazdów. To etap, w którym znajduje się właśnie firma i potrwa do końca przyszłego roku. Obroty firmy zwiększyły się w przeciągu ostatnich 15 lat 7-krotnie. Między 2005 a 2016 sprzedaż zwiększyła się 300-krotnie. Przyczyniło się do tego modele Galardo, Huracán, Murciélago, Aventador oraz kilka modeli niskoseryjnych i wersje specjalne. Ukoronowaniem sukcesów był model Urus, który mocno namieszał na rynku super samochodów. W ramach tego etapu mowa też o premierze dwóch nowych modeli z silnikami V12. Nie wiadomo jednak czy chodzi tu o odświeżone wersje modeli Huracán oraz Aventador, czy też całkiem nowe konstrukcje. Warto pamiętać, że Aventador jest  produkcji od 10 lat a Huracán od blisko 6.
  • Przejście na hybrydy. To etap, który firma chce sfinalizować do końca 2024 roku. W 2023 Lamborghini wprowadzi na rynek pierwszy model hybrydowy. Do końca 2024 roku, cała gama oferowanych modeli ma być dostępna jako hybrydy. Osiągi i niesamowite, unikalne wrażenia z jazdy mają być nadal utrzymane dzięki pracy inżynierów oraz naukowców. Tworzą oni nowe technologie oraz sposoby, by samochody były lżejsze i lepiej się prowadziły. Co jest kluczowe, przy większej wadze samochodów z silnikami elektrycznymi. Wewnętrznym celem firmy na tym etapie jest redukcja emisji CO2 o 50% do początku 2025 roku.
  • Pierwszy w pełni elektryczny model. To plan na pierwszą połowę dekady. Nie zobaczymy więc tego modelu szybciej niż przed 2025 rokiem. Lamborghini skupi się wtedy z pełną mocą na produkcji pojazdów elektrycznych. Wizja rozwoju zakłada aż 4 takie modele. Mają one wynieść Lamborghini na piedestał jako najjaśniejszą gwiazdę w tej kategorii pojazdów.
Lamborghini Sian

Lamborghini zapewni, że sercem planu Con Tauri jest wrodzona umiejętności przekształcania wyzwań w możliwości. Lamborghini nie tylko dostaje się do rosnących norm środowiskowych i oczekiwać względem zrównoważonego rozwoju, ale również widzi szansę w technologicznej przewadze napędów elektrycznych.

Źródło: materiały prasowe.