Transport

Elektryczne dostawczaki grupy PSA z nagrodą „International Van of the Year 2021 (IVOTY)”. Znak czasów?2 min read

1 marca 2021 2 min read

Elektryczne dostawczaki grupy PSA z nagrodą „International Van of the Year 2021 (IVOTY)”. Znak czasów?2 min read

Niedawno miało miejsce ciekawe wydarzenie, to wręczenie nagród w międzynarodowym plebiscycie „International Van of the Year 2021 (IVOTY)”. To jedna z najważniejszych nagród tego typu. Tym bardziej cieszymy się, że po raz pierwszy w historii nagroda trafia do elektrycznych pokjazdów – Peugeot e-Expert, Citroën ë-Jumpy/ ë-Dispatch, Opel Vivaro-e oraz Vauxhall Vivaro-e.

Cała czwórka, to o oczywiście modele bliźniacze oferowane w grupie PSA. Na łamach rozładowanych opisywaliśmy już dostawczego Opla i Citroena. Do elektrycznej czwórki, pasuje też Toyota Proace Electric, która również wykorzystuje tę samą platformę i oferuje te same parametry. Japoński dostawczak nie znalazł się jednak w grupie 4 wyróżnionych zwycięzców i nie są mi znane powody takiej decyzji.

Peugeot e-Expert, Citroën ë-Jumpy/ ë-Dispatch, Opel Vivaro-e oraz Vauxhall Vivaro-e laureatami IVOTY 2021

Historia plebiscytu nie jest może tak długa jak w przypadku podobnego, który nagradza samochody osobowe. Samochód Dostawczy Roku wybierany jest od 1991 roku. Pierwszym, historycznym laureatem został VW Transporter T4. Konkurs ma charakter międzynarodowy i dotyczy rynku europejskiego. Z ważnych faktów należy nadmienić, że jury składa się z dziennikarzy europejskich magazynów motoryzacyjnych, głównie zajmujących się transportem. Członków jury jest 24 i każdy reprezentuje inny kraj Europy. Polskę reprezentuje w tej materii magazyn „Polski Traker”, do którego odwiedzin serdecznie zapraszamy. Każdy z członków jury ma do dyspozycji 12 punktów, które przydzielane są minimum dwóm pojazdom, przy czym jeden pojazd może zdobyć do 7 punków maksymalnie. Po podliczeniu punktów wyłonione zostają pojazdy zajmujące odpowiednio trzy miejsca na podium.

IVOTY 2021

Członkowie jury po raz pierwszy w historii uhonorowali pierwszym miejscem pojazdy elektryczne. Chociaż wiele osób sceptycznie podchodzi do obecnej sytuacji na rynku samochodów elektrycznych, przemysł zauważa zalety zastosowania takich pojazdów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że koncern PSA zaproponował klientom pojazd, który potrafi sprostać nawet najbardziej wymagającym potrzebom. Zasięg ponad 300 km, cichy i mocny napęd, zerowa emisja spalin, wzorowa ergonomia wnętrza – to wszystko sprawia, że samochody elektryczne od PSA komfortem użytkowania doścignęły spalinowych odpowiedników, a nawet nad nimi przodują. Taka laurka to znak czasów i pstryczek w nos „elektrosceptyków”.

Więcej informacji na temat plebiscytu i zwyciezców można znaleść na oficjalnej stronie IVOTY.