Transport

Volvo pozwoli zamawiać przewoźnikom elektryczne ciężarówki. Tym samy firma wyprzedzi Teslę i wiele innych firm2 min read

12 listopada 2020 2 min read

Volvo pozwoli zamawiać przewoźnikom elektryczne ciężarówki. Tym samy firma wyprzedzi Teslę i wiele innych firm2 min read

Dążenia Volvo do elektryfikacji swojego portfolio widać nie tylko w przypadku pojazdów osobowych. Producent poinformował kilka dni temu, że taka przyszłość czeka również game pojazdów użytkowych i ciężarowych, i to już niedługo. Już w przyszłym roku przewoźnicy będą mogli zamawiać elektryczne ciężarówki tej firmy i to w pełnej gamie oferowanych modeli.

 

Volvo z pełną gamą ciężarówek już w przyszłym roku

Volvo planuje elektryfikację pełnej gamy modeli, a nie jednego z nich, jak konkurencyjne firmy. Volvo FH, Volvo FM i Volvo FMX, które będą używane w transporcie regionalnym i podczas prac budowlanych w miastach w Europie. Plan zakłada gotową dla przedsiębiorców ofertę sprzedaży, która gotowa będzie już w przyszłym roku. Produkcja ciężarówek i ich dostarczenie ma nastąpić w 2022 roku.

Volvo Trucks rozpoczęło produkcję Volvo FL Electric i Volvo FE Electric w 2019 r. Są to elektryczne ciężarówki przeznaczone do miejskiej dystrybucji i wywozu śmieci, głównie w Europie. W Ameryce Północnej sprzedaż Volvo VNR Electric, ciężarówki do transportu regionalnego, rozpocznie się 3 grudnia 2020 r.

Volvo

Ciężarówki oferować będą całkowitą masę zestawu do 44 Ton. Bateria w zależności od konfiguracji pojazdów umożliwi przejechanie dystansu równego nawet 300 kilometrom. To jednak nie koniec planów Volvo. Najbliższe 10 lat to czas, w którym na rynek zostaną wprowadzone również ciężarówek do zadań specjalnych oraz wymagających i dalekobieżnych kursów. W drugiej połowie dekady rozpocznie się również sprzedaż pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Niestety w komunikacie podkreślono, że tępo zmian, wprowadzane modele oraz ich różnorodność i specyfikacja musi zostać dostosowana do aktualnie panujących warunków na rynku. Te mają z kolei związek z dofinansowaniami dla ekologicznych przedsiębiorców, ich potrzebami czy też rozbudową infrastruktury. Celem firmy jak kilkukrotnie podkreślono, jest umożliwienie przedsiębiorcom możliwie jak najpłynniejszej zmiany używanych przez nich pojazdów.

Wszystko wskazuje jednak, że możemy z entuzjazmem patrzeć również na tę formę rozwoju elektromobilności.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.