Transport Wieści

Barcelona elektryfikuje transport miejski i stawia na polskie Solarisy1 min read

13 lutego 2020 2 min read

Barcelona elektryfikuje transport miejski i stawia na polskie Solarisy1 min read

Nie tylko Jaworzno i Nowy Jork dążą do elektryfikacji taboru autobusów miejskich — to oczywiste. Kolejnym miastem, które ma to na celu jest hiszpańska Barcelona. Co ciekawe zarząd miejskiego przewoźnika, sięga po elektryczne Solaris Urbino 18 Electric z Bielska-Białej.

Wspominałem ostatnio, z jakim wyzwaniem musi się zmierzyć Nowy Jork. Barcelona, chociaż jest ogromny miastem, stara się wymieniać swoją flotę autobusów powoli, ale skutecznie.

Elektryfikacja krok po kroku

Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) to organ zarządzający transportem miejskim. Właśnie poinformowano o zamówieniu kolejnych elektrycznych autobusów. Tym razem będzie ich 23 i zasilą linię o oznaczeniu „H16”, która kursuje między strefą przemysłową Zona Franca w dzielnicy Sants-Montjuic, w pobliżu lotniska oraz kampusem Diagonal-Besos. Dzięki tej inwestycji wszystkie autobusy poruszające się na ten trasie będą elektryczne.

Solaris Urbino

Chociaż TBA nie chwali się zbyt wieloma szczegółami, to wiadomo iż transakcja zakupu autobusów opiewa na kwotę 20,7 miliona euro. Wśród 23 nowych elektrycznych autobusów znalazło się czternaście polskich (chociaż należących do hiszpańskiego CAF) Solaris Urbino 18 Electric oraz hiszpańskich dziewięć Irizar i2e. Oba modele to „jamniki” o długości 18 metrów. W informacji od TMB zdradzono, że dysponują one nowym i lepszym zagospodarowaniem przestrzeni (poprawiono tylne wejścia dla wygody pasażerów).

Barcelona podobnie jak inne miasta deklaruje, chęć wymiany taboru na ten bardziej przyjazny środowisku. W pierwszej kolejności planowane jest zastąpienie pojazdów napędzanych silnikami Diesla. Plan zakłada również, że graniczną datą ma być rok 2030. Wtedy cała flota stanowić będzie autobusy elektryczne, napędzane gazem oraz nowoczesne hybrydy. Wymiana następować będzie linia po linii.

Więcej informacji na stronie przedsiębiorstwa miejskiego TMB.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *