Auto Wieści

ŠKODA ENYAQ będzie pierwszym elektrykiem firmy opartym o platformę MEB2 min read

14 lutego 2020 2 min read

ŠKODA ENYAQ będzie pierwszym elektrykiem firmy opartym o platformę MEB2 min read

Czesi mają już premierę pierwszego pojazdu elektrycznego za sobą. Mała elektryczna ŠKODA CITIGOe iV nie zadomowiła się jeszcze dobrze na naszych drogach. Niedługo zobaczymy jednak kolejne elektryczne modele firmy. Właśnie poinformowano w komunikacie o planach firmy i kolejnym modelu, którego nazwa brzmi ENYAQ.

ENYAQ to produkcyjna nazwa dla Vision iV

Model, który opatrzono logiem ENYAQ to ten, który zadebiutował na targach w Genewie jako ŠKODA Vision iV. Zdradzono wtedy kilka informacji, które zszokowały nieco bardziej konserwatywnych fanów czeskiej firmy. Skoda ENYAQ to pierwszy w pełni elektryczny model. Zbudowany na platformie MEB, którą VW stworzył z myślą właśnie o EV.

Nowa ŠKODA zaskakuje pod każdym względem. Linia nadwozia kojarzy się z BMW X6. Jest jednak zdecydowanie bardziej nowoczesna. Auto stoi na 22-calowych felgach. Ma dwa również innowacyjne 4-osobowe wnętrze. Dwa silniki elektryczne napędzają przednią i tylna oś. Mają łącznie 306 KM ich maksymalny zasięg to 500 km. Można je będzie naładować do 80% w 30 minut.

Skoda Enyaq

Nowa ŠKODA to też nowoczesna technologia. Łączność 5G, lusterka w postaci kamer, monitorowanie serca i stanu samopoczucia kierowcy, futurystyczny kokpit z dwoma wielki wyświetlaczami oraz autonomia 3 poziomu. Co ciekawe w wersji z targów, bagażnik pojazdu skrywał drona i elektryczne deskorolki.

Nowa nomenklatura dla nowych pojazdów

Jeśli zastanawiacie się, skąd wzięła się nazwa nowej Skody, to śpieszę z wyjaśnieniem. To całkiem nowa nomenklatura, ale ma swoje podłoże w tej starej. Pierwsza litera „E” odnosi się do tego, że jest to pojazd całkowicie elektryczny. Ta ostatnia „Q” to łącznik rodziny pojazdów klasy SUV. Nazwy modeli KODIAQ, KAROQ i KAMIQ inspirowane są Alaską. Nazwa nowej ŠKODA ENYAQ pochodzi od irlandzkiej nazwy „enya”, co oznacza „źródło życia”. Sama Enya pochodzi od irlandzkiego, gaelickiego słowa „Eithne”, co oznacza „esencję”, „ducha” lub „zasadę”.

Nazwa ENYAQ to nowy początek, który idzie w parze z temperamentem ŠKODY ENYAQ oraz pasją inżynierów ŠKODA i innowacyjną siłą nowego SUV-a elektrycznego. „Enya” jest autentyczna, pełna charakteru i żywa, łatwa do wymówienia i zapamiętania oraz doskonale pasuje do początku nowej ery w 125-letniej historii firmy.

ŠKODA ENYAQ jak wspominałem to pierwszy pojazd produkowany seryjnie na bazie modułowego zestawu elektryfikacyjnego Grupy Volkswagen (MEB), a także kolejny z serii ponad dziesięciu modeli elektrycznych, które zostaną wprowadzone pod marką ŠKODA iV do końca 2022. Do 2025 r. ŠKODA spodziewa się, że pojazdy i modele w pełni elektryczne z napędem hybrydowym typu plug-in będą stanowić 25% sprzedaży. Do 2021 r. Producent samochodów zainwestuje dwa miliardy euro w rozwój modeli elektrycznych i całościowy, połączony ekosystem nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie mobilności.

Źródło: Informacja prasowa.