Auto Wieści

Dźwięk silnika w samochodach elektrycznych będzie personalizowany?2 min read

18 września 2019 2 min read

Dźwięk silnika w samochodach elektrycznych będzie personalizowany?2 min read

Wzrastająca popularność pojazdów elektrycznych zaczęła powoli niepokoić pieszych, którzy obawiają się zagrożenia z ich strony na drogach. Wynika to głównie z faktu, że auto poruszające się po terenie zabudowanym jest niemal nie do usłyszenia. Tak cichy dźwięk silnika może przyczynić się do wielu wypadków. Na szczęście problem ten zauważył także Rząd Federalny, który postanowił wprowadzić konkretne wymagania względem producentów pojazdów. Oznacza to, że najnowsze modele mogą nas zaskoczyć naprawdę wyjątkowymi dźwiękami.

Podróżowanie samochodem elektrycznym z niską prędkością jest niemal bezszelestne. Często nawet sam kierowca nie jest w stanie określić czy jego pojazd nadal jest odpalony, czy przez przypadek zgasł. W związku z tym mają pojawić się do wyboru przeróżne odgłosy silników, które będą stanowiły ostrzeżenie dla pieszych. Jakie konkretnie dźwięki będzie można usłyszeć już niebawem na drodze?

Nowe przepisy bezpieczeństwa ruchu drogowego, czyli indywidualny dźwięk silnika

W propozycji o wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym pojawiła się informacja o dowolności wyboru dźwięku silnika przez przyszłych użytkowników. Oznacza to, że każdy z producentów będzie musiał być przygotowany na instalację w pojazdach zestawów dźwięków, które w dowolnym momencie będzie można zmienić.

Do tej pory samochody z napędem elektrycznym uważano za najcichsze pojazdy. Jedyne generowane przez nie odgłosy to opór wiatru oraz zetknięcie się opon z asfaltem. Nie ulega więc wątpliwości, że wprowadzenie dodatkowych obowiązkowych dźwięków, wpłynie także na komfort jazdy, zwłaszcza przy większych prędkościach.

Kiedy miałyby pojawić się nowe przepisy?

Proponowane zmiany miałyby odnosić się do przepisów, które pojawiły się w lutym 2018 roku. Wymaganie emitowania dźwięków przez samochody elektryczne nawet przy niskich prędkościach ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa narażenia życia i zdrowia przede wszystkim osób niedowidzących oraz niewidomych. Wszystkie pojazdy elektryczne, jakie trafią na rynek europejski, mają posiadać dźwięk silnika najpóźniej do 2021 roku.

Niektórzy producenci wybrali już rozpoznawalne dźwięki dla swojej marki. Najciekawszy może okazać się Mercedes AMG z basowym dźwiękiem, który powstaje aktualnie przy współpracy z zespołem Linkin Park. Nie będą to jednak jedyne pojazdy, jakie zostaną wyposażone w oryginalne i niepowtarzalne dźwięki silnika. Na oficjalną prezentację trzeba będzie jeszcze zaczekać, jednak nie tak długo! Pierwsze modele ujrzą światło dzienne już w 2020 roku.

Źródło: The Verge

Zawodowo zajmuje się od ponad 11 lat front-endem. Hobbystycznie pisze, pisze, podróżuje i fotografuje. Spore doświadczenie z WordPress, a także SEO. Mocną stroną zdecydowanie tematyka front-end, WordPress, a także gry, seriale, komiksy i mobile.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *