Auto Wieści

DS E-TENSE PERFORMANCE to elektryczny supersamochód, który ma 815 KM, przyspiesza w 2 sekundy do setki i kupisz go jako NFT4 min read

9 lutego 2022 4 min read

DS E-TENSE PERFORMANCE to elektryczny supersamochód, który ma 815 KM, przyspiesza w 2 sekundy do setki i kupisz go jako NFT4 min read

Francuski DS pokazał ciekawy koncept elektrycznego supersamochodu, który powstał jako platforma testowa nowych technologii. Jest bardzo szybki i mocny, niedługo trafi na tor w celach testowych, a Ty możesz go kupić jako NFT.

Bardzo ostrożnie podchodzimy do konceptów i prototypów. W końcu wiele z nich skończyło jedynie na desce kreślarskiej lub ekranie tabletu graficznego. Trochę bardziej ekscytujemy się, widząc prototypy od dużych producentów, te mają zawsze jakiś cel. Czasem testują jakieś rozwiązania, a innym razem wskazują na nowy język projektowy, którym charakteryzować się będą nowe modele w przyszłości. DS postanowił jeszcze bardziej rozszerzyć swoją wizję — to nie tylko studium technologii czy zwiastun nowego designu — teraz producent chce też wkroczyć w świat NFT i odda kilka sztuk tego modelu osobom, które wygrają licytację.

DS E-TENSE PERFORMANCE

DS E-TENSE PERFORMANCE to przede wszystkim moc!

DS jako oddzielona od Citroena marka jest już z nami od 2014 roku. Od 2018 roku oferuje całą swoją gamę modelową jako pojazdy zelektryfikowane. Już w 2024 roku firma chce oferować każdy model z wyłącznie elektrycznym napędem. Dodatkowo DS jest też zespołem fabrycznym w wyścigach Formuły E i to z sukcesami, bo przez dwa sezony zbierali laury jako najlepszy konstruktor oraz najlepszy kierowca.

DS E-TENSE PERFORMANCE

Nic dziwnego, że wiele firm bierze udział w Formule E. To poligon doświadczalny dla nowych technologii w świecie elektrycznych samochodów, nastawionych na rynek premium. To właśnie dzięki działowi DS PERFORMANCE powstał szalony koncept, który poszerzy wiedzę i możliwości firmy. Mowa tu o tytułowym DS E-TENSE PERFORMANCE, który od początku tego miesiąca (luty 2022) jest testowany na torze przez Jean-Éric Vergne, ambasadora E-TENSE oraz Antonio Felix da Costa. Obaj są mistrzami Formuły E i będą na zmianę zasiadać za kierownicą supersamochodu, aby sfinalizować wszelkie prace rozwojowe. Dzięki ich pracy zostaną też ujawnione rzeczywiste dane techniczne. Spodziewamy się więc, że będziemy często słyszeć o DS E-TENSE PERFORMANCE.

DS E-TENSE PERFORMANCE

Producent przekazał też pierwsze dane, którymi charakteryzuje się ten elektryzujący bolid. Pojazd posiada dwa silniki, które generują łącznie 600 kW mocy (816 KM). DS postanowił umieścić silnik 250 kW w przedniej osi oraz 350 kW w tylnej. To silniki, które DS PERFORMANCE przygotował dla wspomnianej Formuły E. Co ciekawe producent chwali się tu astronomiczną wartością 8000 Nm momentu obrotowego, dostępnego „na kołach”. Takie wartości mają umożliwić sprint do setki w zaledwie 2 sekundy! Astronomiczna jest też tu sprawność systemu rekuperacji energi i hamowania, który wynosi 600 kW. Dzięki temu można by tu wyeliminować całkowicie tradycyjny zespół hamulców (który jednak inżynierowie zostawili ze względów bezpieczeństwa).

DS E-TENSE PERFORMANCE jest równie piękne co mocne

Niesamowity pojazd to zasługa kilku działów DS Automobiles. Wspominaliśmy już o DS PERFORMANCE. Za wygląd i jego właściwości odpowiadają DS DESIGN STUDIO PARIS oraz DS AERO SPORT LOUNGE.

DS E-TENSE PERFORMANCE

Pojazd od DS zbudowany jest na bazie karbonowego monokoku tak jak wszystkie bolidy wyścigowe. Nie przekreśliło to jednak walorów wzrokowych i niesamowitego kunsztu, z jakim projektanci podeszli do projektu. DS E-TENSE PERFORMANCE jest też przestrzenią do eksploracji dla działu odpowiedzialnego za wygląd pojazdu. Widać tu spore inspiracje poprzednimi modelami, ale również całkiem nowe elementy. Mowa tu o przodzie pojazdu, który dzięki pewnym zabiegom, stwarza wrażenie głębi 3D – takie, jak wtedy gdy patrzymy przez witrynę w sklepie.

DS E-TENSE PERFORMANCE

Ważnym elementem jest też iluminacja i światła drogowe pojazdu. Charakterystyczny zielonkawy lakier mieni się w świetle dnia jak chitynowy pancerzyk chrząszczy, które widzimy wiosną na łąkach. Całość doceniają światła (a raczej przestrzeń świetlna), które wykonano z aż 800 emiterów LED. Zresztą sami ocenicie to na zdjęciach 😉 .

DS E-TENSE PERFORMANCE jako NFT

Nie pisaliśmy o wczorajszej premierze Alfa Romeo Tonale. Spodziewaliśmy się debiutu również w wersji w pełni elektrycznej. To, co wyróżnia ten samochód, to próba zwiększenia wartości rezydualnej, dzięki NFT. NFT to Non-Fungible Token, czyli niewymienialna wartość cyfrowa, która może mieć również postać materialnego przedmiotu. Dzięki temu można stać się posiadaczem unikalnego przedmiotu albo poświadczyć jego oryginalność w bardzo łatwy sposób — mowa tu o luksusowym zegarku, cyfrowym awatarze czy też dziełu sztuki. Alfa Romeo poświadczać w ten sposób będzie stan pojazdu, co wpłynie właśnie na jego wartość po latach.

DS E-TENSE PERFORMANCE

DS ma całkiem inny pomysł. Zamierza sprzedać swoje prototypu na platformie jako NFT w dwóch seriach począwszy od 7 lutego. 100 DS E-TENSE PERFORMANCE „Series 100′ – 100% Electric” to token NFT, który będzie sprzedawany po jednej sztuce dziennie. Będzie napędzał DS i wprowadzi firmę w świat NFT. Później rozpocznie się trwająca 50 dni aukcja limitowanej do dwóch egzemplarzy wersji DS E-TENSE PERFORMANCE „100′ Series – 0-100kph w 2s”.

DS E-TENSE PERFORMANCE

DS E-TENSE PERFORMANCE NFT będą modelami samochodów. Chociaż producent mówi tu o fizycznym wymiarze, bardziej odpowiada tu określenie „w pełni i realistycznie odwzorowane” modele przygotowane  przez GOATi Entertainment. Obie wersje po zakupie dostępne będą jako pojazdy do prowadzenia w grach na platformie Pavillion pod tym adresem.

DS E-TENSE PERFORMANCE

Źródło: DS.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x